نماینده مردم تهران در مجلس شورای اسلامی گفت: افکار عمومی می‌توانند قضاوت داشته باشند که هزینه برگزاری کلاس‌های مجازی در مقایسه با کلاس‌های حضوری متفاوت است یا خیر؟ دانشگاه آزاد باید در این مورد پاسخگو باشد و جواب قابل قبولی به دانشجویان ارائه کند.

به گزارش خبر معتبر برخی کاربران خبرگزاری فارس با ثبت سوژه در سامانه  فارس من خواستار «احتساب شهریه واحدهای دانشگاه آزاد مطابق با واحد الکترونیک» شده‌اند.

این کاربران نوشته‌اند: «در چند وقت اخیر به دلیل پدیدار شدن ویروس جدید کرونا، تمامی آموزش‌های حضوری لغو گردیده و آموزش‌های مجازی جایگزین آنها شده که خود این امر دارای مشکلات متعددی برای دانشجویان و خانواده‌های آنها گردیده، مشکلاتی مانند:

۱- مشکل در فهم دروس که عمدتا باید در کلاس درس حضور داشت تا متوجه آن دروس شد، دروس عملی و برخی دروس تئوری؛

۲- مشکلات اتصال به کلاس‌ها که منجر به عدم حضور دانشجو در برخی از دروس می‌شد؛

۳- مشکلاتی که از بابت هزینه اینترنت در این اوضاع مالی آشفته دانشجوها متحمل شدند؛

۴- هزینه‌های اضافی برای تهیه تلفن همراه و یا کامپیوتر به منظور بهره بردن از کلاس‌های مجازی؛

ازطرفی این عدم حضور دانشجوها علیرغم اینکه ضررهایی را برای دانشجوها داشته، سودهایی را به دانشگاه رسانده، مثل صرفه‌جویی در مصرف آب و برق و گاز،حق بیمه و سرویس‌هایی که توسط دانشجوها پرداخت شده ولی به دلیل عدم حضور در دانشگاه مورد استفاده قرار نگرفت.لذا با توجه به شرایط مذکور پیشنهاد جامعه دانشجویی دانشگاه آزاد این است که شهریه این ترم تمامی واحدهای دانشگاه آزاد مطابق با شهریه واحد الکترونیک این دانشگاه محاسبه شود. دانشجویانی هم که مبالغی مازاد بر شهریه واحد الکترونیک را پرداخت کرده‌اند،آن مبلغ اضافی به عنوان میزان بستانکاری آنها از دانشگاه،در پرونده مالی‌شان درج شود تا بتوانند در ترم بعد از آن مبلغ استفاده کنند.

ما می‌دانیم که مسوولان فهیم و حق‌طلب دانشگاه آزاد اسلامی شرایط فعلی جامعه و دانشجویان را درک کرده و می‌دانند که در این چند وقت اخیر به خاطر وضعیت اقتصادی نامناسب حاکم بر جامعه، بسیاری از دانشجویان و خانواده‌هایشان متحمل خسارت‌های مالی بسیار زیادی شده‌اند و در حال حاضر در وضعیت مالی خوبی به سر نمی‌برند.»

* دانشگاه آزاد باید پاسخگو باشد

غلامحسین رضوانی نماینده مردم تهران در مجلس شورای اسلامی در این باره گفت: افکار عمومی می‌توانند قضاوت داشته باشند که هزینه برگزاری کلاس‌های مجازی در مقایسه با کلاس‌های واقعی و حضوری متفاوت است یا خیر. 

وی افزود: در بعضی از زمینه‌ها آموزش و پرورش قائل به این شد که تفاوتی بین برگزاری کلاس‌های حضوری و غیرحضوری وجود دارد و هزینه‌‌ها کمتر شده است. به همین دلیل بخشی از شهریه را بازگرداند. 

این نماینده مجلس اضافه کرد: بنابراین طبیعی است که دانشجویان دانشگاه آزاد انتظار داشته باشند که هزینه‌های پرداخت شده دانشگاه در آموزش‌های مجازی به میزان آموزش‌های حضوری نیست و قطعاً باید بخشی از هزینه‌ها به دانشجویان بازگردانده شود و به نظر بنده این یک انتظار منطقی است. 

وی در پایان گفت: البته دانشگاه آزاد باید در این مورد پاسخگو باشد و جواب قابل قبولی به دانشجویان  ارائه کند. 

  • منبع خبر : فارس