مدیرکل پزشکی قانونی استان تهران گفت: بیماران زنان و زایمان، دندانپزشکی، جراحی عمومی و رشته جراحی پلاستیک بیش‌ترین شکایت را داشته‌اند.

به گزارش خبر معتبر – مهدی فروزش مدیر کل پزشکی قانونی استان تهران در نشست خبری که مناسبت هفته قوه قضاییه برگزار شد، اظهار داشت: رویکرد ما بر پایه دو اصل دسترسی سریع و ارتقای کیفیت نظرات کارشناسی است که در این راستا تمام تلاش خودمان را به کار گرفتیم تا به اهداف برسیم، اداره کل تهران بیست درصد از کل خدمات سازمان پزشکی قانونی کل کشور را ارائه می‌دهد. در سال گذشته با حوادث ویژه‌ای از جمله حادثه هواپیمای اوکراین، شناور کنارک و حوادث آبان مواجه بودیم که توفیق خدمت رسانی با بالاترین کیفیت علمی را داشتیم.

وی افزود: از اقدامات مهم سال جاری، کاهش مدت زمان معاینات سرپایی و تعیین علت مرگ در کمترین زمان با حفظ کیفیت علمی بر اساس برنامه تحول سازمان خواهد بود. احداث سالن با ظرفیت پذیرش ۳۰۰ نفر در کهریزک برای پذیرش بستگان مراجعه‌کنندگان احداث خواهد شد.

فروزش با بیان اینکه احداث سردخانه با پذیرش ۴۰۰ جسد با اعتبار بیست میلیارد ریال در حال انجام است،گفت:  آزمایشگاه پزشکی قانونی استان تهران برای ارائه خدمات با کیفیت ایجاد خواهد شد که اعتبار آن از محل فرمانداری ری تامین شده است؛ با همت پزشکی قانونی کشور واحدهای فرسوده شرق و شمال تهران تخریب و بازسازی خواهد شد.

مدیرکل پزشکی قانونی استان تهران افزود: در سال ۱۳۹۸ تمام معاینات بالینی سرپایی تهران ۲۳۷ هزارو ۴۳۷ پرونده بوده است که نسبت به سال ۹۷ دو دهم‌ درصد کاهش داشته است. از کل معاینات سال ۹۸ استان تهران معاینات مربوط به نزاع بیشترین حجم را داشته است که ۹۹ هزارو ۹۰۷ پرونده بوده است که نسبت به سال ۹۷ یک و چهاردهم درصد کاهش داشته است.

وی تصریح کرد: در زمینه سقط جنین در سال ۹۸،  ۱۸۷۰ پرونده سقط جنین بررسی شده است که نسبت به سال ۹۷ دو درصد کاهش داشته است. در حوزه روانپزشکی ۱۲ هزارو ۴۳۶ پرونده در سال ۹۸ بررسی شد که با افزایش ۱۶.۸دهم درصد مواجه هستیم. در حوزه متوفیات جمع معاینات اجساد استان تهران ۱۲ هزارو ۸۲۹ فوت شده تعیین علت فوت شده‌اند که در سال ۹۷ این رقم ۱۲۱۴۹ مورد بوده  که ۵.۷ درصد رشد داشته است. متوفیات مربوط به حوادث رانندگی در سال قبل ۱۲۴۱ مورد بوده است که شاهد کاهش ۵.۹ درصدی نسبت به سال ۹۷ بوده‌ایم.

به گفته فروزش، در سال ۹۸ ، ۱۳۶ نفر براثر گازگرفتگی فوت کرده‌اند. تعداد متوفیات ناشی از سو مصرف مواد در سال ۹۸، ۱۱۴۴ مورد بوده است که نسبت به سال قبل افزایش داشته است.

وی خاطرنشان کرد: پرونده‌های کمیسیون پزشکی در سه حوزه قصور پزشکی، روان‌پزشکی و پزشکی قانونی است که مجموع آنها ۷۳۴۵ که در سال ۹۸ تعداد پرونده قصور پزشکی ۴۶۶۳ مورد بوده است که در سال ۹۸ نسبت به سال ۹۷ حدود ۴.۵ درصد کاهش داشته است.

فروزش ادامه داد: در سال ۹۸ در حوزه پزشکی قانونی ۱۸۹۰ پرونده بررسی شده است که نسبت به سال ۹۷ کاهش ۱۸.۶ درصدی داشته است. در سال ۹۸ به ۷۹۲ پرونده روانپزشکی رسیدگی شد که نسبت به سال ۹۷ افزایش ۲۹.۲ درصدی داشته است.

مدیرکل پزشکی قانونی استان تهران افزود: در حوزه جراحی زنان و زایمان ۸۹۳ خطای پزشکی بوده است، ۵۸۹ نفر تبرئه شدند و ۳۰۴ مورد محکوم شدند، رشته دندانپزشکی ۷۳۲ مورد شکایت بوده که ۴۳۲ مورد محکوم شده‌اند و در ۲۷۰ پرونده عدم قصور بوده است. رشته سوم جراحی عمومی بوده که ۶۵۱ مورد شکایت داشته است و رشته بعدی جراحی پلاستیک است که دارای ۵۱۶ مورد شکایت بوده است.

وی در پاسخ به پرسشی درباره پرونده قاضی منصوری گفت: سازمان پزشکی قانونی بر اساس وظیفه ذاتی خود باید در پاسخ به مراجع قضایی پاسخ دهد، تاکنون در رابطه با پرونده قاضی منصوری هیچگونه درخواستی از مراجع قضایی صورت نگرفته است و آمادگی داریم در رابطه با این پرونده کارشناسی لازم را انجام دهیم.

وی افزود: در زمینه مصدومان ناشی از تصادفات ۶۳۹۲ پرونده در سه ماهه سال ۹۷ بررسی شد که این رقم در زمان مشابه سال ۹۸ کاهش داشته است.

فروزش افزود: در حوزه متوفیات در سه ماهه اخیر، ۲۷۵۰ مورد پرونده در سه ماهه سال ۹۹ داشته‌ایم که این رقم در زمان مشابه سال ۹۸ ، ۲۷۸۹ مورد بوده است. متوفیات ناشی از سو مصرف مواد مخدر در سه ماهه سال ۹۹ ، ۱۸۱مورد بوده است که نسبت به زمان مشابه سال ۹۸ ، حدود ۲۷ درصد رشد داشته است.

مدیرکل پزشکی قانونی استان تهران گفت: در سال ۹۸ در حوزه سم‌شناسی تعداد کل پرونده‌های بررسی شده ۶۲۰۶ مورد بوده است که این رقم در سال ۹۷ حدود ۶۵۲۵ مورد بوده است که شاهد کاهش ۴.۹ درصدی بوده‌ایم، در بخش آزمایشگاه ژنتیک در سال ۹۸، ۳۷۵۴ پرونده بررسی شد که به نسبت سال ۹۷ افزایش داشته است. تعداد متوفیات ناشی از غرق شدگی در سال ۹۸، ۶۹ مورد بوده است که به نسبت سال ۹۷ حدود ۲۳ درصد افزایش داشته است.

فروزش افزود: آمار مسمومیت الکل در دوران شیوع کرونا به نسبت قبل افزایش داشته است، در سال ۹۹ در سه ماهه اول ۲۵۳ مورد بوده که این تعداد در سه ماهه ابتدایی سال ۹۸، ۲۱ مورد بوده است.

وی عنوان کرد: در حوزه همسرآزاری در سال ۹۸ ، ۱۷۸۱۴ مورد پرونده ثبت شده است در سال ۹۷ این رقم ۱۶۴۲۰ مورد بوده است که شاهد افزایش ۸.۵ درصدی هستیم. از این تعداد ۱۱۲۱ مورد مرد بوده است.

وی افزود: در سال ۹۸، تعداد ۱۱۸ مورد پرونده اختلال هویت جنسی داشته‌ایم و این تعداد در سال ۹۷، ۱۰۱ مورد بوده است در سال ۹۸ ، ۸۵ مورد زن و ۳۳ مورد مرد بوده است.

فروزش گفت: به عنوان مرجع کارشناسی قوه قضاییه با موارد مرگ مشکوک مواجه هستیم، به عنوان مثال مرگ مشکوک که در ارتباط به آن شکایت وجود دارد، کرونا بیماری است و برای آن در بیمارستان جواز دفن صادر می‌شود و به پزشکی قانونی ارجاع داده نمی‌شود مگر اینکه فرد مبتلا به کرونا با تصادف جان باخته باشد.

وی گفت: در سال ۹۸ تعداد پرونده‌های تصادفات ساختگی در سال ۹۸، ۲۴۴ مورد بوده که نسبت به سال ۹۷ کاهش ۴.۷ درصدی داشته است.