متخصص بیماری‌های عفونی گفت: برای پیشگیری از ابتلا به ویروس کرونا نیاز نیست پس از هربار بازگشت به منزل، حمام کنید.

 به گزارش خبر معتبر – مسعود مردانی متخصص بیماری‌های عفونی در گفت‌وگو با خبرنگار سلامت خبرگزاری فارس درباره انتشار نادرست مطالب در زمینه بیماری کرونا در فضای مجازی گفت: مردم منابعی که از آن اطلاعات می‌گیرند را چک کنند بسیاری از منابع اشتباه است و مرجعیت علمی ندارد، مردم از اعتماد به مطالب فضای مجازی خودداری کنند، مطلب مستندی درباره شیوع ویروس کرونا توسط کولر گازی وجود ندارد و این موضوع علمی نیست.

وی در پاسخ به پرسشی درباره لزوم استحمام روزانه گفت: پس از هربار خروج از منزل و برگشت نیاز به استحمام نیست، ویروس ظرف ۶ الی ۱۲ ساعت از روی لباس از بین می‌رود لباس را در جای مناسب قرار دهند و روز بعد آن را بپوشیم. لزومی ندارد که لباس‌ها را به صورت روزانه بشوییم.

وی عنوان کرد: فرد بیمار پس از دو هفته استراحت و از بین رفتن علائم بالینی می‌تواند در محل کار حاضر شوند.

مردانی در پاسخ به این سؤال که آیا کشیدن سیگار، قلیان و… از بیماری کرونا پیشگیری می‌کند؟ گفت: این مواد مجاری تنفسی را مختل می‌کند و هیچ کمکی به درمان یا مقابله کرونا نمی‌کند.

متخصص بیماری‌های عفونی در پاسخ به سؤالی مبنی بر انتقال ویروس کرونا از حیوان به انسان، گفت: این ویروس مشترک بین انسان و حیوان بوده و گزارش انتقال آن از برخی حیوانات و پرندگان منتشر شده است.

مردانی ادامه داد: البته انتقال ویروس از راه مواد غذایی شایع نیست؛ اما ممکن است دست آلوده در تماس با میوه‌ها و سایر مواد خوراکی باعث آلودگی آن‌ها شود.