معاونت حراست امور شهرستان‌های استان تهران با بیان اینکه استفاده از نیروهای غیرمتخصص و سفارشی عامل دستگیری‌های سال گذشته در شهرداری رودهن است، گفت: دست افراد سودجو را از تصرفات و ساخت های غیرمجاز شرق استان تهران در آینده‌ای نزدیک کوتاه خواهیم کرد.

سید کمال سادات در مراسم تودیع و معارفه مسئول حراست شهرداری رودهن اظهار داشت: با توجه به بررسی‌های صورت گرفته در شهردای رودهن مشخص شد که استفاده از عوامل غیرمتخصص و سفارشی صرفاً به عنوان یک نیرو در برخی از منصب‌ها باعث شده که کار به سمت غیرتخصصی شدن پیش برود و مسائلی ایجاد شود که منجر به دستگیری برخی افراد شود.

وی افزود: مجموعه نظارتی حراست به این معناست که چشم و گوش مدیر و دیگر مسئولان باشد و قرار نیست که فقط نمادی از حراست را شاهد باشیم که در شرایط خاص و چنانچه نیاز شد، به آن مراجعه کنیم.

معاونت حراست امور شهرستان‌های استان تهران با بیان اینکه حراست پیش از همه چیز یک مشاور امین است، گفت: مدیران و معاونان و مسئولان واحدهای یک مجموعه موظف‌اند اتفاقاتی که مشاهده می‌کنند را با حراست در میان بگذارند و از حراست مشاوره و هدایت بگیرند.

سادات عنوان کرد: باید اصل پیشگیری مدنظر و لازمه کار در مجموعه قرار بگیرد، حراست قصد مچ گیری و دستگیری ندارد و همیشه نگاه مثبت داشته و پیشگیرانه وارد عمل شده است.

وی ادامه داد: عملکرد شهرداری باید به گونه‌ای باشد که نگاهمان مثبت شود، ممکن است واحدهای مختلف خدمات شهری و عمرانی و شهرسازی در معرض آسیب باشند و باید از این آسیب‌ها پیشگیری کرد.

معاونت حراست امور شهرستان‌های استانداری تهران بیان کرد: شهرداری وظیفه خدمات‌رسانی و مدیریت شهری را دارد و باید در این زمینه فعالیت کند، اما اگر با سفارشات مسئولان و افراد مختلف بدون سیر مراحل اداری نیرو جذب شود و در پست‌های حساس مشغول به کار شوند، منجر به مشکلاتی می‌شود که آینده خوبی را در پی نخواهد داشت.

سادات با اشاره به اینکه حوزه مدیریت شهری باید کار مدیریت شهر را انجام دهد، تصریح کرد: امروزه بسیاری از موضوعات برون سپاری می‌شود و به سمت اتفاقات خوب پیش می‌رود، دستگاه‌های خدماتی باید به این سمت و سو بروند تا مدیریت حاکم شود و سیستم کالبدی شهر را به سمت توسعه ببریم.

*نگاه‌های کوتاه و تنگ‌نظرانه مطمئناً دخل و تصرف‌های بسیاری را به بار می‌آورد

وی افزود: نگاه‌های کوتاه و تنگ‌نظرانه مطمئناً دخل و تصرف‌های بسیاری را به بار می‌آورد، به روزمرگی دچار می‌شویم و زمانی سر بلند می‌کنیم که کار از کار گذشته است.

معاونت حراست امور شهرستان‌های استانداری تهران عنوان کرد: دستگاه‌های نظارتی و تشکیلات بازرسی و حراست در کشور کم نیستند و اگر یک قسمت از کار ایراد داشته باشد تا انتها مورد پیگیری قرار می‌گیرد.

*در حوزه تخلفات شهرداری رودهن با مشاهده برخی اسناد و معاملات اصلاً موارد قانونی لحاظ نشده بود

سادات ادامه داد: در حوزه شهرداری رودهن با مشاهده برخی اسناد و معاملات مشخص شد که اصلاً موارد قانونی لحاظ نشده‌اند و از افراد آموزش دیده و متخصص استفاده نشده است، این در حالی است که نیروهای غیرمتخصص دغدغه‌های بسیاری را در سطوح مختلف ایجاد می‌کنند.

وی گفت: با اتفاقاتی که در رودهن افتاده است انتظار می‌رود که با این فرصت کوتاه تا پایان دوره پنجم شورا، به مردم خدمت رسانی آگاهانه و بی منت صورت گیرد و آنچه سودش برای مردم حاصل می‌شود مقدمه کار باشد.

معاونت حراست امور شهرستان‌های استان تهران تصریح کرد: فعالیت تیم جدید در شهرداری رودهن شروع شده و اینکه شورا به سمت انحلال و شورای حل اختلاف و دیگر تنش‌ها نرفته است را به فال نیک می‌گیریم.

*نباید دنبال منافع شخصی و پیگیری کارهای افراد خاص بود/ شرق استان تهران باید تبدیل به مجموعه‌های گردشگری، توریستی و جاذبه‌های گردشگری شود

سادات افزود: نباید دنبال منافع شخصی و پیگیری کارهای افراد خاص بود، باید نقاط ضعف و قوت و آسیب‌های رودهن را یافت و برای رفع مشکلات موجود تلاش کرد.

وی تاکید داشت: در آینده‌ای نزدیک دست افراد سودجو را در بسیاری از زمینه‌ها همچون ساخت و سازهای غیرمجاز و تصرف اراضی ملی در شرق استان تهران کوتاه خواهیم کرد.

معاونت حراست امور شهرستان‌های استانداری تهران بیان کرد: امیدواریم شرق استان تهران تبدیل به مجموعه‌های گردشگری، توریستی و جاذبه‌های گردشگری شود، نیاز است نگاه اعضای شورای شهر در حوزه نظارت به این سمت برود که اجازه دهد فردی که به عنوان شهردار انتخاب شده است، به فعالیت خود بپردازد.

سادات افزود: امروزه شورا ضمن اینکه تشکیل جلسه داده و لایحه می‌گیرد و مصوب می‌کند، وارد مسائل اجرایی نیز می‌شود اما باید از این اقدام پرهیز کرد چرا که موجب تضعیف مدیر مجموعه می‌شود و او را به سمت حواشی می‌کشاند.

وی اظهار کرد: تعامل و همکاری همراه با نگاه نظارتی ضرورت دارد و باید به حوزه اجرا اجازه داد که به وظایفش عمل کند و تصمیم بگیرد.

معاونت حراست امور شهرستان‌های استانداری تهران ادامه داد: نگاه باید به گونه‌ای باشد که در آینده‌ای نه چندان دور شهر رودهن نسبت به شهرهای دیگر یک گام جلوتر و در مسیر توسعه قرار گیرد.