تهران- مدیرکل منابع طبیعی و آبخیزداری استان تهران از برگزاری رزمایش مقابله آتش سوزی‌های احتمالی در عرصه‌های منابع طبیعی استان تهران در آینده نزدیک خبر داد.

به گزارش خبر معتبر، احمد طاهری صبح دوشنبه در جلسه شورای معاونین اداره کل منابع طبیعی و آبخیزداری استان تهران از برگزاری رزمایش مقابله آتش سوزی‌های احتمالی در عرصه‌های منابع طبیعی استان تهران در آینده نزدیک خبر داد و در خصوص اهداف برگزاری این رزمایش اظهار داشت: ارزیابی آمادگی و توانمندی نیروهای منابع طبیعی در ابعاد مختلف و آشنایی بیشتر نیروها با شیوه‌های اطفا حریق از اهداف اصلی این رزمایش می‌باشد.

وی افزود: در این رزمایش علاوه بر حضور تیم‌های اطفا حریق منابع طبیعی، دستگاه‌ها و نهادهای خدماتی و امدادی همچون سازمان آتش نشانی، هلال احمر، نیروهای شهرداری و… و همچنین سازمان‌های مردم نهاد و همیاران طبیعت نیز شرکت خواهند داشت.

طاهری بیان داشت: نیروهای یگان حفاظت منابع طبیعی برای مقابله با هرگونه آتش سوزی‌های احتمالی در آماده باش کامل به سر می‌برند اما در این خصوص ضرورت ایجاب می‌کند تا تمامی دستگاه‌های ذی ربط با منابع طبیعی همکاری لازم را داشته باشند.

مدیرکل منابع طبیعی و آبخیزداری استان تهران با بیان اینکه ۹۵ درصد آتش سوزی‌ها منشأ انسانی دارد ابراز داشت: با توجه به گرمی هوا و مهیا بودن شرایط برای وقوع هرگونه حریق، کوچک‌ترین بی احتیاطی و سهل انگاری می‌تواند به حادثه بزرگی منجر شده و خسارات جبران ناپذیری متوجه عرصه‌های منابع طبیعی شود.

وی فرهنگ سازی و اطلاع رسانی را در پیشگیری از وقوع آتش سوزی‌های احتمالی در عرصه‌های منابع طبیعی مؤثر دانست و یادآور شد: با عنایت به تأثیرگذاری رسانه‌ها در شکل دهی و جهت دهی افکار عمومی و تغییر نگرش‌ها، اطلاع رسانی از طریق رسانه‌ها به ویژه رسانه ملی می‌تواند در ارتقا آگاهی عمومی و مشارکت مردمی در پیشگیری از وقوع هرگونه آتش سوزی در عرصه‌های طبیعی تأثیرگذار باشد.

مدیرکل منابع طبیعی و آبخیزداری استان تهران از عموم مردم، گردشگران و مسافران درخواست کرد: هنگام مراجعه به عرصه‌های جنگلی و مرتعی ضمن مراقبت از این سرمایه‌های ملی، از روشن کردن آتش و رها کردن بطری و اجسام شیشه‌ای در طبیعت به جد خودداری کرده و در صورت مشاهده هرگونه آتش سوزی فوراً مراتب را از طریق شماره تلفن ۱۵۰۴ به یگان حفاظت منابع طبیعی اطلاع دهند.

طاهری در این جلسه بر تداوم اجرای پروژه‌های آبخیزداری در سطح استان تهران تأکید کرد و بیان داشت: اجرای پروژه‌های آبخیزداری امسال هم با رویکرد جامع نگری در حوزه‌های آبخیز و از محل اعتبارات صندوق توسعه ملی تداوم خواهد داشت.