گزارش مرحله اول هجدهمین دوره تعیین نماینده مدیران مسئول در هیئت نظارت بر مطبوعات منتشر شد و طی آن وزارت ارشاد با تأکید بر صحت انتخابات، از نظارت مستمر پلیس فتا، مرکز ماهر سازمان فناوری اطلاعات ایران، و معاونت حفاظت فناوری اطلاعات مرکز حراست وزارتخانه به همراه نماینده قوه قضائیه در کنار مجریان، در مراحل پیش و حین انتخابات تا اعلام نتایج نهایی خبر داد.

به گزارش خبر معتبر ، در گزارش هیئت نظارت بر مطبوعات، ضمن تشریح مراحل ۱۹گانه آماده‌سازی بستر انتخابات تا اعلام نتایج مرحله اول، برخی از شبهات مطرح‌شده توسط برخی کاندیداها و تشکل‌های مطبوعاتی نیز طی شرح این مراحل، پاسخ‌داده‌شده است.
در این گزارش آمده است:

با توجه به‌ تصریح تبصره ۳ ماده ۳۳ آیین‌نامه اجرایی قانون مطبوعات مبنی بر مکلف نمودن وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی به فراهم کردن تمهیدات لازم برای برگزاری الکترونیکی انتخابات نماینده مدیران مسئول در هیئت نظارت بر مطبوعات و در اجرای تصمیمات هیئت سه نفره موضوع تبصره ۴ ماده ۱۰ قانون مطبوعات در راستای ضرورت صیانت از آرای مأخوذه و نظارت بر صحت برگزاری انتخابات، با دستور وزیر محترم فرهنگ و ارشاد اسلامی کمیته‌ای فنی متشکل از کارشناسان پلیس فتای نیروی انتظامی، مرکز ماهر سازمان فناوری اطلاعات ایران و معاونت حفاظت فناوری اطلاعات مرکز حراست وزارتخانه، پیش از شروع انتخابات کار نظارت بر انتخابات را آغاز کرد.

در بندهای ۱۳ تا ۱۸ این گزارش نیز چنین آمده است:
۱۳- بررسی فنی سامانه ازنظر امکان هک و نفوذ به سامانه پیش از زمان برگزاری انتخابات
۱۴- رصد و پایش دائم سامانه ازنظر صحت عملکرد در روز انتخابات
۱۵- نظارت بر سامانه در طول زمان برگزاری انتخابات به‌نحوی‌که امکان مشاهده رأی و اطلاعات مدیران مسئول وجود نداشته باشد.
۱۶- نظارت بر تمام فعالیت‌های فنی در سامانه ازلحاظ دسترسی به داده‌های سامانه توسط تیم نظارت مستقر در کنار تیم فنی سامانه و قطع تمام دسترسی‌های مستقیم و غیرمستقیم غیرضروری به سامانه
۱۷- فراهم بودن امکان حضور نامزدها در ستاد برگزاری انتخابات و در طول انتخابات
۱۸- حضور مستمر یکی از اعضای هیئت سه نفره(جناب آقای سراج، نماینده محترم قوه قضائیه) در روز برگزاری انتخابات در محل ستاد برگزاری و تنظیم صورت‌جلسه مرحله اول انتخابات با تائید ایشان و سایر نمایندگان دستگاه‌های نظارتی حاضر.

لازم به ذکر است، در مرحله اول هجدهمین دوره تعیین نماینده مدیران مسئول در هیئت نظارت بر مطبوعات، با مشارکت ۲۲۶۱ نفر از مدیران مسئول واجد شرایط، نصاب مشارکت بالای ۵۰ درصد به دست آمد.

گفتنی است، پدرام پاک‌آیین با کسب ۱۰۳۰ رأی و ۴۵٫۵۶ درصد آرا با اختلاف فاحشی رتبه اول را به دست آورد.
مهدی رحمانیان با ۳۰۸ رأی و ۱۳٫۶۲ درصد، بیژن مقدم با ۲۲۵ رأی ۹٫۹۵ درصد، حسن کربلایی با ۱۴۳ رأی و ۶٫۳۲ درصد آرا و احمد حکیمی پور با ۷۸ رأی و ۳٫۴۵ درصد آرا نیز رتبه‌های دوم تا پنجم را کسب کردند که همگی از حضور در مرحله دوم این انتخابات انصراف دادند.

با توجه به اینکه هیچ‌یک از نامزدها اکثریت مطلق آرای مأخوذه را کسب نکردند؛ بر اساس تبصره ۱ ماده ۳۳ آیین‌نامه اجرایی قانون مطبوعات، مقرر شد مرحله دوم انتخابات روز سه‌شنبه ۴ آذرماه ۹۹ برگزار شود.