رئیس اداره بنیاد شهید و امور ایثارگران شهرستان ورامین: ایثار و شهادت یکی از ویژگی های بارز مردم این مرز و بوم است و ما باید این بذر غیرت و تعالی را حفظ کرده و قدردان خانواده این عزیزان باشیم.

ابراهیم  ولایت رئیس اداره بنیاد شهید و امور ایثارگران شهرستان ورامین در گفتگو با خبرنگار خبر معتبر اظهار داشت:در ۲۲ اسفند ۱۳۵۸ بر اساس فرمان تاریخی امام خمینی(ره) که شامل ۱۰ بند بود برای رسیدگی به وضعیت خانواده های جان باختگان و آسیب دیدگان در خلال درگیری های پراکنده در سال ۱۳۵۷‌ تا زمان وقوع انقلاب اسلامی، تشکیل شد. در تاریخ ۱۹ اردیبهشت ۱۳۸۳ بر اساس فرمان رهبر جمهوری اسلامی این ارگان به بنیاد شهید و امور ایثارگران تغییر نام یافت.

بنیاد شهید این شهرستان با داشتن  ۸۰۰ شهید جنگ تحمیلی، ۶۲ شهید مدافع حرم، ۱۸۰۰ جانباز و ایثارگر و ۱۶۳۰ جانباز در قید حیات و ساکن شهرستان، برای خدمت به خانواده های این عزیزان وظیفه سنگینی را بر عهده دارد.

از این رو بنیاد شهید و امور ایثارگران برای مدیریت اداره بنیاد شهید این شهرستان همواره حساسیت ویژه ای را با توجه به سابقه انقلابی ورامین داشته و سعی مسئولین بنیاد بر این بوده که فرزندان شهدا و دارای سابقه مدیریتی برای مدیریت اداره به کار گرفته شوند.

*ترویج فرهنگ ایثار و شهادت اولیت بنیاد است

ولایت با بیان اینکه رسالت بنیاد شهید تعریفی دو سو دارد، افزود: ترویج فرهنگ ایثار و شهادت و ادامه دادن خط سرخ شهدا اولین و مهمترین وظیفه این ارگان است. دومین رسالت بنیاد، فراهم کردن امکانات رفاهی و اجتماعی، اشتغال و تحصیلات عالیه برای خانواده های شهدا و ایثارگران است.

ولایت در ادامه اظهار داشت: با توجه به شرایط شهرستان، مصوبات دولت، اختیارات بنیاد و بودجه ای که در اختیار داریم، برای رسیدن به نقطه اعلای این اهداف از هیچ کوششی فروگذار نشده است.

*اشتغال فرزندان شهدا و ایثارگران بر اساس شایستگی

رئیس اداره بنیاد شهید ورامین ضمن مهم دانستن وضعیت اشتغال در جامعه  خصوصا فرزندان و خانواده شهدا گفت: در سنوات قبل، اشتغال فرزندان شهدا و ایثارگران بر اساس راه کارهای موجود در بنیاد صورت می پذیرفت که با این وجود، اختیارات بیشتری برای به کار گیری این افراد با توجه به تخصص و شایستگی آنها در زمینه های کاری مختلف داشتیم.

وی افزود: در چند سال اخیر، استخدام فرزندان شهدا و ایثارگران در قالب استخدام کشوری صورت می پذیرد، که این امر مستلزم اخذ آزمون و کسب نمره مورد نظر است.

ولایت با اشاره به اینکه؛ این آزمون صرفا بین فرزندان شهدا و ایثارگران برگزار می شود، بیان داشت: طبق این برنامه بنیاد شهید شهرستان هیچ گونه دخالتی در به کارگیری آنها در رسته های شغلی گوناگون نخواهد داشت.

وی خاطرنشان کرد: آمار بیکاری فرزندان شهدا و ایثارگران شهرستان، مانند کل جامعه است. افراد متخصص جذب می شوند و افراد فاقد تخصص در نهایت به شغل های فصلی روی می آورند.

اوضاع ناخوشایند بیمه ایثارگران

ولایت با اظهار اینکه وضعیت بیمه ای یک نوع پشتوانه و خدمات دهنده مهم محسوب می شود افزود: با توجه به بحث نقدینگی و اعتباراتی که در داخل کشور وجود دارد، حدود ۴ سال است که در بحث بیمه تکمیلی به مشکل برخورده ایم. در حال حاضر نقدینگی موجود برای تامین این موضوع بسیار کم است و مشکلات بیمه ای موجود در شهرستان در نهایت به سیاست های کلان کشوری بر می گردد و در ابعاد شهرستان قابل بررسی نیست. اما در حال حاضر با تغییرات به وجود آمده در مدیریت کشوری بنیاد اگر مشکلات مالی برطرف شود، بیمه دی خدمات قابل قبولی به این خانواده ها ارائه می دهد.

ویروس منحوس کرونا مانع برگزاری برنامه های تفریحی

ولایت در ادامه عنوان داشت: هر ساله بنیاد شهید و امور ایثارگران برنامه های تفریحی و گردشگری  شایسته ای برای خانواده های تحت حمایت خود برگزار می کرد که متاسفانه امسال با شیوع ویروس کرونا منحل شده است‌. امید است در آینده ای نزدیک و با شکست این ویروس بتوانیم مجددا این برنامه ها را به منصه اجرا درآورده و گامی کوچک در ایجاد نشاط برای این عزیزان برداریم.

خدمت رسانی به خانواده شهدا و ایثارگران مقطعی نیست

ریاست بنیاد شهید و امور ایثارگران شهرستان ورامین در پایان ضمن تشکر از کلیه مسئولین که در امر ترویج فرهنگ ایثار و شهادت از هیچ کمکی دریغ نکرده اند، اظهار داشت: امید است این تلاش ها به گونه ای نباشد که به زمان خاصی اختصاص یابد و بنده در تمام مراحل خدمت خویش از این عزیزان استمداد طلب کرده و به یاریشان نیازمندم.

  • نویسنده : شهبازی