مدیرعامل شرکت عمران پردیس از اتمام مساکن مهر تا خرداد ۱۴۰۰ خبر داد و گفت: تا پایان بهمن ماه ۷۰ هزار واحد مسکن مهر پردیس به متقاضیان تحویل داده می‌شود.

به گزارش خبر معتبر ، سیدمهدی هدایت مدیرعامل شرکت عمران پردیس بعدازظهر امروز طی نشستی خبری در سالن جلسات این شرکت با خیرمقدم به اصحاب رسانه، اظهار کرد: اولین اقدام و تلاش ما تکمیل واحدهای مسکن مهر است و با شیوع ویروس کرونا و افزایش بی‌سابقه قیمت‌ها، علی‌رغم ایجاد مشکلات فراوان تا به امروز به بیشتر تعهدات خود را عمل کرده‌ایم.

وی گفت: اوایل آبان ماه با افتتاح ۱۴ هزار واحد در پردیس بیشترین تعداد مساکن مهر در کشور افتتاح شد و در مجموع بهره‌برداری مسکن مهر تا آبان ماه به  ۶۰ هزار واحد رسید.

مدیرعامل شرکت عمران پردیس افزود: تحویل این واحدها از ماه‌های قبل آغاز شده بود و این روند ادامه دارد و تحویل واحدها تا آخر دی‌ماه زمان می‌برد تا مالکان با دریافت کارت قسط خود، بلوک به بلوک واحدها را واگذار خواهیم کرد.

هدایت ادامه داد: متقاضیان به شرط اخذ کارت قسط، واحدهای خود را تحویل خواهند گرفت و در همین راستا ۱۰ هزار واحد دیگر نیز در تمامی فازها در اوایل بهمن افتتاح خواهد شد.

خرداد ۱۴۰۰ اتمام مساکن مهر پردیس

وی اضافه کرد: در کنار افتتاح‌های گذشته، رفع نواقص واحدها را نیز انجام می‌دهیم و با پروژه‌های بهمن ماه افتتاح‌ها در پردیس به ۷۰ هزار واحد می‌رسد.

مدیرعامل شرکت عمران پردیس تصریح کرد: ۱۲ هزار واحد باقیمانده پردیس تا پایان سال و تعدادی نیز تا خرداد ماه سال بعد افتتاح می‌شود و دلیل اینکه این واحدها در خرداد سال بعد افتتاح می‌شود این است که کار ساخت چند هزار واحد مسکن مهر در اواخر سال ۹۸ و به دلیل کمبود واحد آغاز شده است.

دریافت وام ۵ هزار واحد مسکن مهر دیگر شهرها به پردیس

هدایت افزود: ۱۲ هزار نفر از متقاضیان مسکن مهر پردیس تا سال ۹۸ بلاتکلیف بودند و علی‌رغم تکمیل آورده واحدی برای تحویل به این افراد نداشتیم اما با رفع معارض، فسخ قرارداد و اقاله پیمانکاران همچنین دریافت وام ۵ هزار واحد از دیگر شهرها، کار ساخت این واحدها آغاز شد.

افتتاح و کلنگ‌زنی ۵۵۰ میلیارد پروژه طی هفته آتی

وی عنوان کرد: طی روزهای آتی با حضور مقام عالی وزارت ۵۵۰ میلیارد تومان پروژه افتتاح و کلنگ‌زنی می‌شود که سه مدرسه، یک درمانگاه و ۲۸ پروژه روبنایی ورزشی، فرهنگی، فضای سبز، درمانی و غیره کلنگ‌زنی می‌شود تا خدمات مسکن مهر تأمین ‌شود.

۴۰۰ میلیارد تومان اعتبار تصفیه‌خانه شماره ۲

مدیرعامل شرکت عمران پردیس اضافه کرد: کلنگ‌زنی تصفیه‌خانه فاضلاب شماره ۲ پردیس که قرارگاه خاتم‌الانبیاء برنده مناقصه آن شد نیز با تجهیز کارگاه همراه شد و عملیات عمرانی شروع این پروژه نیز با حضور وزیر راه و شهرسازی آغاز می‌شود که با اتمام این پروژه ۴۰۰ میلیارد تومانی در افق جمعیتی پردیس مشکلی برای تصفیه فاضلاب نداریم.

هدایت تشریح کرد: پساب این تصفیه‌خانه نیز طی تفاهم‌نامه‌ای در فضای سبز شهر استفاده می‌شود و نقش بسزایی در تأمین آب فضای سبز پردیس دارد.

وی در خصوص متروی پردیس نیز گفت: متروی پردیس توسط سازمان مدیریت و برنامه‌ریزی ریاست جمهوری به تأیید رسیده و در دستور کار وزرای اقتصاد، کشور و معاون حقوقی رئیس جمهور قرار گرفته تا استعلامات مورد نیاز در هیأت دولت طرح و مصوب شود.

متروی پردیس در انتظار مصوبه هیأت دولت

وی اعلام کرد: هر زمانی که این مصوبه اخذ شود قرارگاه خاتم الانبیاء(ص) که شریک ما در متروی پردیس است و در دیگر پروژه‌های این شهر نیز مشارکت دارد به سرعت عملیات اجرایی را آغاز خواهد کرد و متروی پردیس که از خاص‌ترین پروژه‌های ریلی کشور خواهد بود ساخته می‌شود.

مدیرعامل شرکت عمران پردیس مطرح کرد: با توجه به توپوگرافی خاص منطقه این پروژه به صورت ۱۰۰ درصد زیرزمینی اجرا می‌شود و فقط در این مسیر در منطقه جاجرود توسط پلی هفتاد متری از روی رودخانه عبور می‌کند و دیگر مانعی در این مسیر نداریم.

دو ایستگاه مترو تهران به پردیس

هدایت اضافه کرد: متروی پردیس طی چهارسال به اتمام می‌رسد و در دو ایستگاه فاز ۵ و پارک فناوری پردیس دسترسی به شهرهای همجوار و داخل شهر پردیس وجود خواهد داشت و با رایزنی‌های انجام شده درصدد هستیم ایستگاهی نیز در بخش جاجرود داشته باشیم و با تکمیل حمل‌ونقل درون شهری بحث حمل و نقل ایمن را تأمین خواهیم کرد.

وی در خصوص طرح اقدام ملی نیز اظهار کرد: پروژه طرح اقدام ملی دستور کار ویژه وزارتخانه قرار گرفته و ۱۴ هزار واحد در دو بخش برای پردیس برنامه‌ریزی شده که ۱۱ هزار واحد با واگذاری عرصه و با تعهد ساخت به تعاونی‌های واجدالشرایط و ۳ هزار واحد با تقاضای ساخت در محلی بین فاز ۵ و ۹ پردیس توسط شرکت عمران ساخته می‌شود که هم اکنون ۱۲۰ دستگاه ماشین‌آلات راه‌سازی در این منطقه کار می‌کنند و به مرحله فنداسیون رسیده است.

مدیرعامل شرکت عمران پردیس تأکید کرد: پردیس پیشرو طرح اقدام ملی است و طی روزهای آتی به ۳ هزار متقاضی این واحدها که هر نفر ۴۰ میلیون اولیه را پرداخت کردند فراخوان واریز قسط دوم را خواهیم داد زیرا این مبالغ در پیشرفت فیزیکی این پروژه‌ها نقش مهمی دارند.

آزادسازی یک هزار و ۱۰۰ هکتار اراضی ملی در پردیس

هدایت با اشاره به آزادسازی اراضی ملی که با همکاری وزارت اطلاعات پردیس محقق شده، بیان کرد: در این مدت ۱ هزار و ۱۰۰ هکتار استاد اراضی ملی را از طریق اداره ثبت به نام دولت زدیم که با این اسناد ۶ هزار میلیارد تومان به نام دولت زده شد و تلاش می‌کنیم تمام اراضی ملی که در محدوده پردیس قرار دارند به نام دولت اخذ شود و با عواید این آزادسازی‌ها تأمین خدمات شهری و طرح‌های توسعه‌ای را انجام خواهیم داد.

۱۳۰ کیلومتر دیوار حائل در پردیس

وی با بیان ساخت ۱۳۰ کیلومتر دیوار حائل در پردیس،یادآور شد: ۱۳۰ کیلومتر دیوار حائل در پردیس ساخته شده که مسیر کرج تا قزوین را پوشش می‌دهد و این نشان از عظمت این پروژه دارد و عمده مشکلات ما در محوطه‌سازی و آماده‌سازی مساکن مهر بود و اگر زمین‌های پردیس مانند دیگر نقاط کشور هموار بود این پروژه سال‌های قبل تکمیل و تحویل شده بود.

مدیرعامل شرکت عمران پردیس افزود: با تهاتر اراضی، ظرفیت‌های بودجه و وام هزار میلیاردی، تأمین مالی در پردیس به مرور انجام می‌شود و آماده‌سازی و زیرساخت‌های این شهر به سرعت درحال تکمیل است.

اُفت ۱۵۰ میلیون تومانی واحدهای مساکن مهر پردیس

هدایت با اشاره به اُفت قیمت مسکن مهر در پردیس، ابراز کرد: قیمت مسکن در پردیس اُفت داشته است اما هم اکنون در پردیس شاهد ثبات قیمت‌ها هستیم و تلاش‌ می‌شود که این قیمت‌ها حداقل تثبیت شود و امروز ۱۵۰ میلیون بابت هر واحد قیمت‌ها کاسته شده است و این نشان می‌دهد پردیس از دیگر نقاط کشور مستثنی نیست.

وی با بیان اینکه اُفق جمعیتی پردیس ۶۰۰ هزار نفر است، اذعان کرد: سرعت سکونت در پردیس زیاد است و همان‌طور که واحدها ساخته می‌شوند تحویل متقاضیان داده می‌شود و تلاش می‌شود توسعه متوازنی در تمام فازها ایجاد شود و این اقدام با بسته‌های خدماتی دیده شده و امتیاز و خدماتی منحصر به فازی لحاظ نشده است.

فسخ قرارداد ۴ پیمانکار دیگر در فاز ۸

مدیرعامل شرکت عمران پردیس در خصوص پیمانکاران کم کار و شرکت آسایش پارسه، گفت: فسخ قرارداد این شرکت در دستور کار قرارداد و متأسفانه ۴ سازنده دیگر فاز ۸ نیز مراحل حقوقی فسخ قراردادشان به پیش می‌رود و پیمانکار جایگزین‌شان نیز مشخص شده است.

هدایت افزود: ۱۷ هزار واحد طی دو سال اخیر اقاله و قرارداد سازندگان‌شان فسخ شده و این‌ها پیمانکاران بدعهد و کم کار هستند که جایگزین خواهند شد.

وی ادامه داد: نصب آسانسورها را از منابع داخلی شرکت انجام خواهیم داد و کارها به صورت ریشه‌ای انجام خواهد شد همچنین شرکت عمران با مصوبه مجمع در مقیاس ۱۵۰ میلیارد تومان برای نصب آسانسور و خرید نصبیات را انجام می‌دهد.

مدیرعامل شرکت عمران پردیس اضافه کرد: هر یک از آسانسورهای برج‌های پانزده طبقه یک میلیارد تومان و برای ساختمان‌های ۵ طبقه ۱۵۰ میلیون تومان هزینه دارد همچنین خرید نصبیات و آسانسور برای پروژه‌هایی که پیمانکاران بدعهد دارند را خود شرکت تأمین می‌کند.

راه‌اندازی اورژانس رفع نقص واحدهای مسکن مهر

هدایت تصریح کرد: اورژنس رفع نقص را در پردیس راه‌اندازی کردیم که واحدهایی را بعد از دو تا سه ماه استفاده در صورت ایجاد مشکل در تعهد پیمانکار با فوریت انجام می‌دهند زیرا پیمانکاران در رفع نقص تعلل می‌کردند.

وی افزود: با قراردادی ۱۶ میلیارد تومانی پیمانکاری را برای رفع نقص جزئی به کار گرفتیم و با ۳۰ درصد جریمه در حساب پیمانکار اول این اقدامات اعمال می‌شود تا دیگر شاهد بدقولی پیمانکاران نباشیم.

حذف دلالان مسکن مهر

مدیرعامل شرکت عمران پردیس در خصوص حضور دلالان در بازار مسکن مهر پردیس، گفت: ما با مشاوران املاکی که پروانه کسب دارند مشکلی نداریم زیرا در چهارچوب قوانین فعالیت می‌کنند اما با دلالان سرپایی مشکل داریم و این را در شورای تأمین مطرح و با انعقاد قراردادی با نیروی انتظامی، پرسنل ناجا در کارگزاری مستقر شدند تا فضایی ایمن را برای مراجعان فراهم کنیم.

هدایت ادامه داد: تلاش داریم تا مشاوران املاک را از زیرمجموعه وزارت صمت به زیرمجموعه وزارت راه و شهرسازی منتقل کنیم تا بسیاری از مشکلات این حوزه حل شود و ابزار قانونی برای برخورد با مشاوران املاک غیرقانونی مهیا شده و اشراف بیشتری بر بازار داشته باشیم.

وی اضافه کرد: توصیه جدی ما به خریداران که بارها نیز اعلام کردیم این است که هر خرید و فروشی با استعلام از کارگزاری انجام شود.

مدیرعامل شرکت عمران پردیس تصریح کرد: با توجه به شیوع ویروس کرونا، سامانه استعلام وضعیت واحدها را راه‌اندازی کردیم و متقاضیان فقط با ارسال آدرس در سامانه از آخرین وضعیت حقوقی، مالی و پیشرفت فیزیکی آن واحد مطلع شوند.

هدایت یادآور شد: برخی واحدها مسدودی قضایی و یا عدم انجام تعهدات مالی را دارند و در برخی معاملات پیشرفت فیزیکی کم را بیشتر اعلام می‌کنند که خریداران دیگر با استفاده از این سامانه استعلام گرفتار دلالان نمی‌شوند و شاهد فروش یک واحد وکالتی به چند نفر نخواهیم بود.

شهرک زیتونی‌ها در پردیس

وی عنوان کرد: تعدادی از مالکان اراضی شهرک زیتون برای تحویل زمین‌ها به این شرکت آمدند و فاز ۱۲ پردیس به همین دلیل وارد محدوده شد و مصوبات شورای عالی شهرسازی برای این فاز اخذ شده است.

مدیرعامل شرکت عمران پردیس اضافه کرد: جنس افراد این تعاونی، دو بخش است؛ این زمین‌ها در محدوده واصفجان پردیس تأمین شده و بخش اول مراجعه و تکمیل پرونده کرده‌اند اما متأسفانه تعداد محدودی به لحاظ منافعی که در شهرک زیتون با خرید و فروش‌هایی که پشت پرده انجام می‌دهند دارند از این اتفاق خوب دوری کرده و تا به امروز این موانع را ایجاد کردند.

هدایت تشریح کرد: این آمادگی وجود دارد که برابر با اسناد موجود و متراژ اعلامی کمیته استانداری زمین‌ها واگذار شود و مالکان نباید گوش به صحبت‌های منافع‌طلبان بدهند زیرا آماده‌سازی این زمین‌ها نیز توسط دولت انجام می‌شود و احتمالاً مبلغی نیز پرداخت نخواهند کرد و معوض زمین‌هایی که از آن‌ها گرفته شده این زمین‌ها به مالکان اهداء می‌شود.

عدم صدور جواز کسب املاک در پردیس

وی در خصوص حضور مشاوران املاک در پردیس مطرح کرد: در پردیس نسبت حضور مشاوران املاک بسیار بیشتر از دیگر صنوف است و شورای تأمین طی مصوبه‌ای مقرر شد دیگر مجوزی برای فعالیت مشاور املاک صادر نشود و از امروز جلوی صدور جواز این صنف در پردیس گرفته شده است و ما نیز به دلیل فعالیت‌شان در زیر نظام صنفی نمی‌توانیم ورود کنیم.

۴ هزار واحد خالی در پردیس

مدیرعامل شرکت عمران پردیس افزود: پروژه متوقف شده و یا حقوقی در پردیس نداریم و تعداد خانه‌های خالی در پردیس متغیر است و تاکنون حدود ۴ هزار واحد مسکن مهر را در پردیس تحویل نگرفته‌اند.

هدایت ادامه داد: تخفیفات فروش عرصه همچنان در پردیس ادامه دارد و ۱۳۸ میلیارد حاصل از فروش نقدی عرصه و مقداری دیگر نیز به صورت چک به زودی وصول می‌شود که از منابع حاصله پروژه‌های این شهر تکمیل می‌شود.

فروش اقساطی ۴۹ هزار واحد مسکن مهر پردیس

وی اضافه کرد: تا به امروز در پردیس حدود ۴۹ هزار واحد فروش اقساطی شدند، اما بخشی از مالکان برای دریافت کارت قسط مراجعه نمی‌کنند و این مشکل با تمهیداتی رفع خواهد شد.

مدیرعامل شرکت عمران پردیس در خصوص وضعیت مصلی پردیس به خبرنگار فارس، گفت: برای رفع مشکل مصلی پردیس به دنبال این هستیم که در محدوده شهر پردیس با هماهنگی شهرداری و کمیته ماده ۵ برای زمینی مصوبه بگیریم تا موقعیت فعلی مصلی را تبدیل به مجتمع متروی پردیس کنیم و زمینی را تا داخل شهر مکان‌یابی کنیم و امام‌جمعه پیگیر کمیسیون ماده پنج هستند و با تأیید واگذاری این زمین، مصلی از منابع داخلی شرکت عمران ساخته می‌شود.

هدایت در خصوص سقف مبالغ پرداختی مساکن اقدام ملی، به خبرنگار فارس پاسخ داد: متقاضیان مساکن اقدام ملی با ۴۰ میلیون در بخش اول پرداخت کردند و در بخش دوم ۴۰ میلیون دیگر پرداخت می‌شود و این جدای از وام بانکی است و این منابع مردم برای تسریع در ساخت مؤثر است اما قیمت تمام شده برای این واحدها اعمال و دریافت می‌شود و بعد از اینکه واحدها ساخته شد قیمت‌ها مشخص می‌شود و امروز قیمت تمام شده مشخص نیست.

وی افزود: اینکه قیمت این واحدها چقدر می‌شود به محض تحویل واحد ارقام محاسبه و اعلام می‌شود اما آماده‌سازی توسط دولت انجام و محوطه‌سازی و ساخت بنا با آورده متقاضیان و با حداقل قیمت‌ها انجام می‌شود.

مدیرعامل شرکت عمران پردیس در خصوص واگذاری فازهای مسکن مهر به شهرداری، خاطرنشان کرد: معاون وزیر راه و شهرسازی نیز پیگیر مصوبه مجمع هستند تا فازهای مسکن مهر با ۱۰۰ میلیارد تومان زمین به شهرداری تحویل شود اما این زمین‌ها برای کمک به شهرداری داده می‌شود و شرکت عمران باید پس از آماده‌سازی این تحویل را انجام می‌داد اما به دلیل عدم اتمام آماده‌سازی این کمک داده می‌شود و در غیر این صورت هیچ مبلغی را نباید می‌دادیم.

هدایت ادامه داد: این درخواست تحویل زودتر از زمان تکمیل فازها انجام و شهرداری تحویل می‌گیرد، تا تکالیف شهری را که شرکت عمران نمی‌تواند انجام دهد را برای رفاه شهروندان انجام بدهد اما ما نیز کار ساخت و آماده‌سازی را ادامه می‌دهیم.