آقای رئیس‌جمهور درحالی از مخالفت با دلار ۴۲۰۰تومانی سخن می‌گوید که روایت رئیس‌کل وقت بانک مرکزی از جلسه رونمایی دلار جهانگیری بیانگر موضوع دیگری است؛ البته طبیعی است که این روزها شمار مخالفان دلار جهانگیری در دولت زیاد شود.

به گزارش خبر معتبر،دلار ۴۲۰۰تومانی یا دلارِ جهانگیری از همان ابتدا با انتقادهای فراوانی همراه بود و بعد از گذشت چند سال از شب معروف رونماییِ دلار جهانگیری هنوز هم دولتی‌ها سعی دارند از زیر بار مسئولیت و پذیرش تبعات آن شانه خالی کنند.

تقریباً اکثر افرادی که در آن جلسه حضور داشتند بعداً در مصاحبه‌هایی اعلام کرده‌اند که مخالف دلار ۴۲۰۰تومانی بودند ولی در جلسه تصمیم جمع به تصویب نهایی رسیده است.

دیروز اما آقای روحانی روایت جدیدی از جلسه معروف تصمیم‌گیری برای دلار ۴۲۰۰تومانی مطرح و اعلام کرد که مخالف تعیین دلار ۴۲۰۰تومانی بوده است ولی چون تمام اعضای جلسه موافق بودند در نهایت مصوب شد.

رئیس جمهور گفته است: دولت تقریباً موافق بود و من با این نظر تک‌نرخی کردن ارز مخالف بودم. جلسات متعددی را معاون اول در این زمینه گذاشت و بعد به من گفتند “ما به جمع‌بندی رسیدیم”. جلسه‌ای برگزار شد و همه اقتصادی‌های دولت و بیرون دولت در جلسه حضور داشتند؛ من آنجا گفتم “اگر اجماع دارید ارز تک‌نرخی باشد، من با وجودی که مخالفم، اما می‌پذیرم”؛ که در آنجا همه آنها یکپارچه گفتند “ما موافق ارز تک‌نرخی هستیم.”

این اظهارات آقای روحانی درحالی مطرح می‌شود که چندی قبل ولی‌الله سیف رئیس‌کل وقت بانک مرکزی روایتی دیگر از جلسه تعیین تکلیف ارز ۴۲۰۰تومانی مطرح کرده و گفته بود: “در آن مقطع جمع‌بندی این‌گونه بود که نرخ ارز باید یک نرخ باشد و از آن طرف تقاضای ارز کنترل شود. این بهترین راه است و حساسیت به نرخ ارز هم به‌تدریج کاهش می‌یابد. به‌تدریج این پیشنهاد مورد توجه قرار گرفت و جمع‌بندی انجام شد و بر این اساس برای نهایی کردن تصمیم با آقای رئیس جمهور جلسه‌ای گذاشتند. گفتیم “جمع‌بندی این است که یک نرخ باید داشته باشیم”؛ آقای رئیس جمهور گفت: باشد، ۳۸۰۰ تومان.”

خبرنگار از سیف سؤال کرده بود که “۳۸۰۰ تومان برای نرخ ارز از کجا آمد؟” و رئیس‌کل وقت بانک مرکزی در جواب گفته بود: “همین‌طوری”. سیف همچنین در مرور خاطرات جلسه تولد دلار ۴۲۰۰تومانی گفته بود: “نرخ ۳۸۰۰ تومان نمی‌توانست مناسب باشد ولی آقای رئیس جمهور اصرار داشتند. بانک مرکزی و بعضی از اعضای جلسه توضیحاتی در مورد نامناسب بودن نرخ ۳۸۰۰ تومان دادند و بیان شد «همین الآن نرخ در بازار نزدیک ۵۰۰۰ تومان است با ۳۸۰۰ تومان قطعاً به تعادل مورد نظر نمی‌رسیم». البته  4800 تومان پیشنهادی ما به‌شدت با مخالفت روبه‌رو شد و یکی دو نفر از اعضای دولت سعی کردند از ۴۲۰۰ تومان نرخ را بالاتر ببرند که آقای رئیس جمهور گفت دیگر حرفش را نزنید، تمام شد.”

با این حال اما اظهارات دیروز آقای روحانی نشان‌دهنده آن بود که ایشان احتمالاً سعی داشته است مسئولیت را از دوش خودش بردارد و این موضوع را تا حدی به جهانگیری و سیف نسبت دهد.

روحانی البته توضیح نداده است که آنچه نهایتاً مصوب شد دقیقاً همان جمع‌بندی بود یا تفاوت‌هایی داشت اما تأکید دارد که “اگر مراقبت لازم را درباره ارز ۴۲۰۰تومانی کرده بودیم تخلف و سوءاستفاده نمی‌شد.”