امام جمعه شهرستان قرچک با بیان اینکه باید به جوانان در نماز جمعه بهاء داد، گفت: دشمن برای تضعیف و نابودی تفکر و روحیه دینی و انقلابی نقشه‌ها کشیده است چون فهمید این روحیه زیربنای اصلی قدرت و پیشرفت کشور ما است.

به گزارش خبر معتبر حجت الاسلام حجت الله اسماعیلی در آستانه پنجم مرداد سالروز اقامه اولین نمازجمعه در کشور و گرامیداشت یاد مرحوم آیت الله طالقانی اولین امام جمعه نظام جمهوری اسلامی ایران، اظهار کرد: جایگاه نمازجمعه و اهمیت این نماز همین قدر بس که یک جایگاه مقدس و الهی بوده که در قرآن کریم یک سوره به نام جمعه آمده است و جان این سوره در آیات نهم تا یازدهم اشاره بر تأکید و اشاره بر وجوب این نماز دارد.

وی آیات قرآن را حقیقتی دانست و افزود: از صراحت قرآن همه ما متوجه اهمیت این مسئله و موضوع می‌شویم و  همانطوری که همگان واقفند نمازجمعه جنبه فردی و خصوصی صِرف ندارد بلکه از شئون حکومت اسلامی، پیوند دهنده مرکزیت نظام اسلامی با امت اسلام است.

امام جمعه شهرستان قرچک با بیان اینکه یکی دیگر از اهمیت‌های نماز جمعه که آن را ممتاز می‌کند خود شخص امام جمعه است که یا حاکم اسلامی بوده یا منصوب از ناحیه او است، ادامه داد: در نمازجماعت اگر قرائت کسی صحیح باشد و عدالت آن محرز بوده می‌تواند امام باشد، ولی در نماز جمعه امامت جمعه باید حتماً هم منصوب از امام باشد و نصب و اجازه شرط اصلی آن است.

نماز جمعه مدعی العموم است

حجت الاسلام اسماعیلی نمازجمعه را عبادت و سیاست در هم آمیخته برشمرد و اضافه کرد: نماز جمعه عبادی سیاسی است یعنی مسائل روز امت اسلامی در آن بیان می‌شود و به نوعی مدعی العموم است.

وی ابراز کرد: مقام معظم رهبری فرمودند نمازجمعه مظهر عزم سیاسی ملی است، حرکت‌های مردمی در راه‌پیمایی‌ها، تظاهرات، اظهار حب و بغض نسبت به خودی و غیرخودی، حمایت‌ها و برائت‌ها با نماز جمعه گره خورده است یعنی بهترین جا را برای اظهار اعتقادات خود نماز جمعه می‌دانند.

امام جمعه قرچک بررسی ویژگی‌های یک امام جمعه موفق را از دیدگاه شخص مقام معظم رهبری بهتر دانست و عنوان کرد: اگرچه بعضی از شرایط تقریباً دیدگاه همه عقلا، مردم و حقیقت واضحی است؛ شناخت کامل نسبت به شرایط و اوضاع مختلف منطقه بدون شک می‌تواند در خدمات‌رسانی به امام جمعه کمک کند، مخصوصاً شرایط فرهنگی، دینی و حتی شرایط سیاسی و اجتماعی منطقه را شناسایی کند.

حجت الاسلام اسماعیلی دارا بودن تقوای الهی و پرهیزگاری را از ویژگی‌های دیگر برشمرد و یادآور شد: یکی از نشانه‌های بارز یک امام با تقوا این است که با روحیه مردمی داشتن و عدم دلبستگی به جایگاه آن را عملی نشان دهد، فهم و دانش دینی امام جمعه هم بسیار مهم است و تأثیر مستقیم بر رفتارها، کردارها و باورهای مردم دارد.

وی تصریح کرد: اگر امام جمعه اسلام شناس بوده و بر محور اسلام ناب فکر و خط دهی کند قطعاً تأثیرگذار است و باید در عمل منادی وحدت باشد.

امام جمعه قرچک در ادامه گفت: همانطور که مقام معظم رهبری فرمودند امام جمعه باید پدر معنوی منطقه، شهر و حلقه وصل و اتحاد و حتی محور بین مسؤولان و مردم باید بوده و تعلق به همه گروه‌ها طوایف و سلایق داشته باشد.

مردمی بودن و تواضع از امتیازات یک امام جمعه موفق است

حجت الاسلام اسماعیلی خاطرنشان کرد: مردمی بودن و داشتن روحیه تواضع از امتیازاتی است که یک امام جمعه موفق باید داشته باشد، درد مردم را احساس و مشکلات مردم را درک کند، ارتباط مردم با وی آسان باشد و در میان مردم باشد، عدالت طلبی در رفتار و عمل، بی‌طرف بودن و آبروداری کردن از خصوصیات مهم دیگر یک امام جمعه موفق است.

وی توضیح داد: دارا بودن صله صدر و صبر خیلی از نکات مهم دیگری است که اگر امام جمعه‌ای نداشته باشد و  خدمت را برای خدا نداند با هر چراغ سبزی عقب‌نشینی و احساس خستگی می‌کند و این حس برای امام جمعه‌ای که یک سرباز ولایت است خیلی خوشایند نیست.

امام جمعه شهرستان قرچک با یادآوری دارا بودن قدرت ارتباطات و تعاملات در سطح کلان منطقه و کشور یعنی روابط عمومی یک جمعه اذعان کرد: برخورداری از قدرت مدیریت مسائل سیاسی و گروه‌های سیاسی در منطقه حتی اجتماعی و اقتصادی و قدرت مدیریت بحران در شرایط سخت برای یک خطیب جمعه بسیار حائز اهمیت است.

امام جمعه باید توان محوریت، فرماندهی و رهبری بحران‌ها را داشته باشد

حجت الاسلام اسماعیلی افزود: مخصوصاً در حوادث غیرمترقبه که پیش می‌آید همچون سیل، زلزله و همین ویروس کرونایی که پیش آمده یا ایجاد فتنه و ناامنی‌های اجتماعی امام جمعه باید توان محوریت، فرماندهی و رهبری این مسائل و بحران‌ها را داشته باشد.

وی تأکید کرد: مقام معظم رهبری فرمودند نماز جمعه یک نماز جماعت معمولی نیست بلکه محور است مثل رشته تسبیح و کانونی است که نور و گرما می‌دهد و به سطح جامعه باید در شرایط سخت و گذرگاه‌های سخت خدمت دهی کند و اینجا فرمانده امام جمعه بوده یعنی اگر نمازجمعه این تأثیرات را دارد فرمانده امام جمعه است.

امام جمعه شهرستان قرچک اظهار کرد: مقام معظم رهبری در جای دیگری فرمودند نمازهای جمعه و امامان جمعه نقش اساسی در خنثی کردن فتنه‌ها داشتند و هر کلمه و خطبه یک درمان شفا بخش بود، برای دل‌های مردم متدین و مؤمن در دفاع مقدس هم از طریق نمازجمعه و هدایت‌های ائمه جمعه ما نیروگیری کردیم و توطئه‌های عظیم دشمن در طول تاریخ انقلاب توسط نهاد نماز جمعه خنثی شد.

حجت الاسلام اسماعیلی اضافه کرد: برای همین هم نمازجمعه و ائمه جمعه دشمن دارند و امام جمعه انقلابی، موفق و مؤثر بدون شک دشمن خواهد داشت.

نماز جمعه قرچک با حضور نوجوانان و جوانان روح‌ و جان‌ است

وی بیان کرد: به لطف الهی نمازجمعه ما هم مثل بعضی از نماز جمعه‌های با روح و جان بسیاری از حاضران و شرکت‌کنندگان از طیف نوجوان و جوان هستند و بدون شک برای جذب این گروه سنی باید مراکز، اماکن و محل‌هایی که این‌ها تلاش، کوشش و فعالیت را شناسایی کنیم.

امام جمعه قرچک یکی از راه‌های جذب را پشتیبانی، همکاری و هماهنگی با کانون‌های فرهنگی نوجوان و جوان ازجمله انجمن اسلامی اتحادیه دانش‌آموزان، بسیج دانش‌آموزی و بسیج دانشجوی دانست و ادامه داد: ارتباط مستقیم با مدارس به انحای مختلف با موضوع اقامه نماز پرسش و پاسخ، سرکشی و حضور در باشگاه‌های مختلف سطح شهرستان در روستاها و شهرها با هماهنگی مدیریت اداره تربیت بدنی، ارتباط دوستانه و دائمی با پایگاه‌های بسیج و کانون‌های فرهنگی مساجد، تشویق و تجلیل از قهرمانان ورزشی و ممتازین علمی در نماز جمعه و حضور در منازل آن‌ها برای تکریم و تجلیل از خانواده هایشان، استقبال از داوطلبان جوان برای مشاوره و راهنمایی‌های لازم در انتخاب رشته تحصیلی، انتخاب شغل و انتخاب همسر در ازدواج که خیلی هم استقبال می‌شود بسیار مهم و قابل توجه است.

حجت الاسلام اسماعیلی عنوان کرد: امیدواریم خداوند توفیق دهد با مطالبات امام(ره) و تأکیدات مقام معظم رهبری در توجه به نوجوانان و جوانان این امور سرلوحه کار ما باشد.

وی مطالبات امام راحل(ره) از ائمه جمعه و نهاد نمازجمعه را همان مطالبات امروز مقام معظم رهبری برشمرد و گفت: در دیداری که در سال گذشته در همایش ائمه جمعه با رهبری معظم داشتند مطالب بسیار ارزنده و راه‌گشایی فرمودند مبنی بر اینکه مردمی و انقلابی باشید و این جمله کوتاه است اما خیلی حرف دارد؛ سلوک مردمی و دوری از صاحبان قدرت و ثروت وظیفه ائمه جمعه است به ویژه توجه به قشر جوان، تکریم از خانواده‌های شهدا، جانبازان، آزادگان، ایثارگران، مردم مؤمن و دلداده به دین و انقلاب باید به صورت ویژه توجه شوند.

 انقلابی‌گری در میدان جنگ نرم مهم‌ترین وظیفه نماز جمعه

امام جمعه قرچک انقلابی‌گری در میدان جنگ نرم را مهم‌ترین وظیفه تلقی کرد و ادامه داد: این هدایتگری باید به احسن وجه در این برهه از زمان در نمازجمعه انجام شود.

حجت الاسلام اسماعیلی تصریح کرد: رهبر معظم انقلاب فرمودند نماز جمعه قلب فرهنگی هر شهر بوده و دشمن برای تضعیف و نابودی تفکر و روحیه دینی و انقلابی نقشه‌ها کشیده است چون فهمید این روحیه زیربنای اصلی قدرت و پیشرفت کشور ما است لذا گسترش خدمات فرهنگی به کمک نیروهای جهادی و انقلابی از دیگر وظایف ائمه جمعه است.

وی تأکید کرد: نمازجمعه قرارگاه ایمان، تقوا، بصیرت و اخلاق بوده و این صریح‌ترین فرمایش مقام معظم رهبری است که فرمودند امام جمعه به عنوان فرمانده این قرارگاه است.

امام جمعه شهرستان قرچک بیان کرد: ارتباط با جوانان، ارتباط صمیمی با مردم، ترویج اندیشه و عمل انقلابی، ارتباط با علماء و روحانیون، ارتباط و همکاری با نخبگان و دانشگاهیان، افزایش اثرگذاری و غنای محتوایی نماز جمعه، تأکید بر وحدت کلمه، همدردی با ضعیفان، همدلی با ایثارگران، ارتباط با مسؤولان و تلاش برای ایجاد همدلی و وحدت و ایجاد روحیه کار، تلاش و خدمت خلاصه مهمه‌ترین مطالبات رهبری از همه ما است.

حجت الاسلام اسماعیلی ابراز کرد: اگر در هر شهری امام جمعه به افتراق، تفرقه و اختلاف دامن نزند خود آن محور اتحاد است و بدون شک مسؤولان با همدلی بیشتر بر محور دیدگاه الهی، انقلابی و رهنمودهای مقام معظم رهبری می‌توانند خدمت بهتری کنند.

وی در خصوص ویروس کرونا، گفت: تقریباً بیش از پنج ماه است که همه ما درگیر این ویروس هستیم و در روزهای آغازین جوانان به عنوان تنها قشری که ایثارگرانه و مخلصانه در میدان بودند و وفاداری، جانفشانی و فداکاری کردند و شاید در این برهه از زمان کسی هم باور نمی‌کرد دوباره این انسجام، اتحاد و این عِرق انقلابی این چنین به وجود بیاید که هم از خودشان مایه بگذارند و هم جان‌ خود در خطر انداختند.

امام جمعه شهرستان قرچک در پایان تصریح کرد: با این وجود قطعاً اگر به همین جوانان بها داده شود و هدایتگری‌ها درست صورت بگیرد و درک صحیح کرده باشیم و در بعضی بخش‌ها مثل اشتغال، مسکن و ازدواج که نیازهای ضروری این نسل است درست مدیریت کرده و تصمیم بگیریم این جوانان همان فرماندهان جوان هشت سال دفاع مقدس هستند که در مقابل همه دنیا ایستادند وهیچ کمی از آن‌ها ندارند و گاهی مقام معظم رهبری هم می ‌فرمایند من برخی از این جوانان را بهتر می‌بینم و آینده درخشانی با این روحیه خوبی که در بین جوانان‌های خوب ما است ترسیم کرده‌اند.