مدیرعامل شرکت توزیع نیروی برق تهران بزرگ گفت: مصرف برق کشور طی روز گذشته با ۵۸ هزار مگاوات به بالاترین رقم ثبت شده در تاریخ صنعت برق ایران رسید و با توجه به پیش‌بینی افزایش مجدد دمای هوا در طول هفته جاری، روند رو به رشد مصرف برق می‌تواند نگران‌‎کننده باشد.

به گزارش خبر گزاری خبر معتبر از تهران، حسین صبوری روز دوشنبه در گفت‌وگو با خبرنگاران اظهار داشت: ۴.۵ میلیون مشترک برق در تهران وجود دارد و تاثیر این تعداد در مصرف برق سراسری غیرقابل‌انکار است. 
به گفته وی اگرچه با تلاش‌های شبانه‌روزی و در سایه تدابیری که از مهر سال گذشته در حوزه فنی مهندسی و فرهنگی اندیشیده شده، شبکه برق تهران در حال حاضر در شرایط پایدار قرار دارد اما در صورت تداوم افزایش دمای هوا و با کوچکترین تغییر در الگوی رفتار مصرف مشترکان، ممکن است شبکه برق پایتخت با وضعیتی نامساعد و حتی خاموشی مواجه شود.
وی اظهار داشت: وضعیت لحظه‌ای مصرف برق از ۲۵ تیرماه با همکاری یک شرکت معتبر دانش‌بنیان در قالب پیامک‌های هدفمند و روزانه با عنوان «هشدار خاموشی! احتمال قطعی برق در محدوده زندگی شما وجود دارد» به مشترکان ارسال می‌شود.
«صبوری» این اقدام را در راستای اجرای طرحی با عنوان تجمیع‌کننده‌های بار خواند و اضافه کرد: برای نخستین‌بار در کشور مدیریت و کنترل بار در دوران پیک مصرف به خارج از مجموعه صنعت برق و شرکت‌ها و افراد علاقه‌مند در این حوزه سپرده شده است.

وی ادامه داد: شرکت توزیع نیروی برق تهران بزرگ نیز با امضای قرارداد با شرکتی دانش‌بنیان و استفاده از فناوری‌های پیچیده مبتنی بر هوش مصنوعی، پیامک‌های ارسالی را در تعامل با میزان مصرف برق ثبتی در پست‌های فشار متوسط، طراحی و با هدف جلب توجه مشترکان به اهمیت همکاری در کنترل پیک ارسال می‌کند.
وی از پایتخت‌نشینان درخواست کرد با استفاده نکردن از وسایل برقی پرمصرف همچون اتو، ماشین لباسشویی و ظرفشویی، فر برقی و جاروبرقی در ساعات ۱۲ تا ۱۶ و ۲۰ تا ۲۴ و همچنین تنظیم دمای کولرهای گازی بر روی عدد ۲۴ یا بالاتر، همچون سال‌های گذشته به تعدیل بار شبکه برق تهران و کشور کمک کنند. 

  • منبع خبر : خبرمعتبر