معاون سیاسی و اجتماعی استانداری تهران با اشاره به لزوم معرفی مشاهیر و بزرگان شهرستان ری به نسل جوان برای الگوسازی، گفت: سایت جامع مشاهیر و بزرگان این شهرستان با توجه به تاریخ، قدمت و میراث فرهنگی غنی ری باید راه‌اندازی شود.

به گزارش خبرگزاری خبر معتبر از شهررری، شکرالله حسن بیگی عصر چهارشنبه در در بازدید از موزه مشاهیر شهرستان ری گفت: نسل جوان امروز بیشترین میزان اطلاعات خود را از فضای مجازی و سایت های اینترنتی به دست می آورد از همین جهت راه اندازی سایت جامع مشاهیر و بزرگان ری می تواند گام موثری در معرفی این شخصیت بزرگ تاریخ کشور به نسل جوان باشد.

 وی با بیان اینکه زندگینامه، شخصیت و منش مشاهیر و مفاخر شهرستان ری می تواند بهترین الگو برای نسل جوان باشد، عنوان کرد: فضای مجازی بهترین روش برای معرفی این بزرگان است که می تواند موجب تغییرات مثبت در میان جوانان شود.

حسن بیگی اضافه کرد: راه اندازی موزه مفاخر شهرستان ری ایده خوب فرهنگی و هنری است که کمتر در شهرهای دیگر دیده شده ولی متولیان آن باید با انگیزه بیشتری سعی در حفظ و توسعه آن داشته باشند.

وی در پایان با اشاره به اینکه فضای موجود موزه مشاهیر شهرستان بدلیل تعداد کثیر مفاخر پاسخگوی بستر معرفی بزرگان ری نیست، ابراز کرد: بایستی با مشارکت های مردمی مجموعه ای در شان معرفی مشاهیر ری احداث شود تا کاری ماندگار صورت گیرد.

ری، شهرری، یا راگا از کهن‌ترین شهرهای جهان است، تاریخ پیدایش ری به زمان اقوام آریایی می‌رسد و ری از تمام شهرهای ماد بزرگتر بوده است، ری در لغت به معنای شهر سلطنتی می باشد، ساکن و اهل ری را رازی می‌نامند، بنابر آنچه که در اوستا آمده ری سیزدهمین شهری است که در جهان ساخته شده، تاریخ سکونت در این شهر به هشت هزار سال پیش از میلاد برمی‌گردد.

شهرستان ری هم اکنون در جنوب کلان شهر تهران با جمعیتی در حدود یک میلیون نفر واقع شده است، وجود ۲ حرم امام خمینی(ره) و حضرت عبدالعظیم(ع) این شهر را به یکی از مذهبی ترین شهرهای استان تهران تبدیل کرده است، شهرستان ری به واسطه تاریخ کهن و باستانی دارای میراث و آثار تاریخ متعددی می باشد، شهرستان بخاطر وجود بهشت زهرا(س)، آرامگاه ابن بابویه، امامزاده عبدالله و حرم عبدالعظیم(ع) مدفن بسیاری از بزرگان تاریخ ایران است.

  • منبع خبر : خبرمعتبر