رئیس شبکه بهداشت و درمان شهرستان اسلامشهر گفت: سیر صعودی با شیب تندی در بستری، مرگ و مراجعه سرپایی بیماران کرونایی به مراکز درمانی اسلامشهر در حال افزایش است.

به گزارش خبرگزاری خبر معتبراز اسلامشهر، فاطمه تاجیک رئیس شبکه بهداشت و درمان شهرستان اسلامشهردر جلسه ستاد مقابله با ویروس کرونا در اسلامشهر که در محل فرمانداری تشکیل شد، اظهار کرد: سیر صعودی با شیب تندی در بستری، مرگ و مراجعه سرپایی بیماران کرونایی به مراکز درمانی اسلامشهر به شدت در حال افزایش و نگران کننده است.

وی با ارائه آماری از نمونه گیری‌های انجام شده در اسلامشهر افزود: از مجموع نمونه گیری‌های انجام شده در فروردین ماه ۷ درصد، در اردیبهشت ماه ۱۴ درصد و در ماه خرداد ۲۶ درصد از پاسخ آزمایشات انجام شده مثبت بوده، در حالی که در تیرماه پاسخ بیش از ۳۰ درصد از نمونه گیری‌های صورت گرفته مثبت شده که ادامه این روند بسیار ناراحت کننده و خطرناک خواهد بود.

رئیس شبکه بهداشت و درمان شهرستان اسلامشهر با تأکید بر الزام استفاده از ماسک در اجتماعات و اماکن عمومی تصریح کرد: رعایت موارد بسیار ساده ازجمله استفاده از ماسک و شستشوی مرتب دست‌ها ، بهترین راه پیشگیری و مقابله از ابتلا به ویروس کرونا است، عدم حضور در اجتماع، کاهش تعداد دفعات حضور در اماکن عمومی و مراکز خرید پر تردد هم در صورت الزام استفاده از ماسک بسیار مفید و مؤثر است.

تاجیک تأکید کرد: با توجه با اینکه کنترل افراد در تجمع‌ها خیلی سخت است و هرچه به فصل پاییز و زمان شیوع انواع آنفولانزا نزدیک‌تر می‌شویم، نگرانی و وحشت ما افزایش می‌یابد، باید هرچه بیشتر اقدامات پیشگیرانه جدی‌تر گرفته شود.

وی با اشاره به این که برخورد با اماکن متخلف تنها وظیفه شبکه بهداشت و درمان نیست، بیان کرد: باید تمامی دستگاه‌های نظارتی و متولی از جمله اماکن، نیروی انتظامی و دادستانی از تمام اختیارات و ظرفیت‌هایشان برای برخورد با متخلفان در راستای مقابله با ابتلا و گسترش شیوع ویروس کرونا استفاده کنند و علی‌رغم وجود مشکلات اقتصادی به سلامت جان افراد جامعه اهمیت بیشتری بدهند.

رئیس شبکه بهداشت و درمان شهرستان اسلامشهر با تأکید بر اینکه نباید از ناقلان بدون علامت غافل شد، خاطرنشان کرد: در بخش کمک به اصناف، مشاغل و افراد آسیب دیده از ویروس کرونا باید از ظرفیت خیران و تشکل‌های مردم نهاد در جهت کمک به افراد کمک گرفته شود و برای پیشگیری از شیوع این ویروس طرح سنجش سلامت دانشجویان پایه اول انجام نمی‌شود.

وضعیت هشدار در اسلامشهر/ ادامه اعمال محدودیت‌ها به مدت ۱۰ روز

مسعود مرسلپور فرماندار شهرستان اسلامشهر هم در ادامه این جلسه با انتقاد از عملکرد برخی دستگاه‌ها و افراد در پیشگیری از شیوع ویروس کرونا اظهار کرد: در حال حاضر ۲۵ استان کشور در وضعیت قرمز و هشدار قرار دارند که استان تهران و شهرستان اسلامشهر هم در حال حاضر در وضعیت هشدار هستند.

وی با اشاره به این که منحنی تعداد افراد بستری شده در بیمارستان اسلامشهر مساعد و مناسب نیست، افزود: با توجه به اینکه با یک ویروس مرموز در حال مقابله و مبارزه هستیم که برای مردم خیلی مشکل ساز شده، متأسفانه در سطح شهرستان اسلامشهر تعداد زیادی از مردم خیلی قائل به رعایت نکات بهداشتی، فاصله گذاری اجتماعی و استفاده از ماسک نیستند.

فرماندار اسلامشهر با بیان اینکه رشد مبتلایان به ویروس کرونا در اسلامشهر قابل توجیه نیست، تأکید کرد: مبارزه با کرونا و رفع مشکلات اقتصادی و معیشتی ناشی از شیوع ویروس کرونا در دستور کار تمام مسؤولان و دستگاه‌های دولتی است و متأسفانه تاکنون نتوانستیم از لحاظ فرهنگی تلاش کنیم که در ذهن مردم متواتر شود که ویروس کرونا خطرناک است و سن، جنسیت، درجه و مقام نمی‌شناسد.

مرسلپور با اشاره به اینکه ادارات باید رودربایستی را کنار بگذارند، بیان کرد: مصوبات ستاد ملی کرونا همچون مصوبات شورای عالی امنیت ملی بوده و به تأیید مقام معظم رهبری رسیده، حکم قانون را داشته و تا زمانی که لازم الاجرا است تخطی و سرپیچی از آن حُکم جُرم دارد و تمام محدودیت‌های گذشته تا ۱۰ روز آینده در شهرستان اسلامشهر اعمال می‌شود.

وی با تأکید بر اینکه اگر همه دستگاه‌ها پای کار نباشند وضعیت کنونی به بحران تبدیل می‌شود، گفت: وقتی بحران اتفاق افتاد شرایط فرق می‌کند، احتمال دارد در بحران اقتصادی، اجتماعی و فرهنگی اخلال ایجاد شود که بر اساس قانون هرگونه اخلال در نظم عمدی جامعه جرم بوده و مجازات و عواقب سنگینی به همراه دارد.

فرماندار اسلامشهر با قدردانی از تلاش‌ها و ایثارگری‌های کادر درمانی خاطرنشان کرد: اگر ایثار، فداکاری و جان‌فشانی پرستاران و کادر درمانی نباشد قطعاً جامعه دچار مشکلات زیادی می‌شود و جدی گرفتن بیماری کووید ۱۹ بسیار اهمیت داشته و بهترین راه مقابله با پیشگیری از ابتلا به ویروس کرونا، رعایت پروتکل‌های بهداشتی
است.

  • منبع خبر : خبرمعتبر