رئیس اداره منابع طبیعی و آبخیزداری شهرستان دماوند گفت: امسال کار سنددار شدن سه هزار و ۵۷۵ هکتار از اراضی ملی این شهرستان شامل چهار پلاک در دستور کار است.

به گزارش خبرگزاری خبر معتبر از دماوند، جمشید جویباری روز شنبه اعلام کرد: شهرستان دماوند در مجموع ۱۸۸هزار هکتار مساحت دارد که از این میزان ۱۵۶هزار هکتار مربوط به عرصه های ملی و مابقی آن شامل اراضی شهری، باغات و مستثنیات است.

وی ادامه داد: از میزان ۱۵۶هزار هکتار اراضی ملی شهرستان، حدود ۱۱۵هزار هکتار آن دارای سند هستند و بیش از ۴۰هزار هکتار از آن نیز فاقد سند است که تعهد این نهاد در سال ۹۹، سنددار کردن سه هزار و ۵۷۵ هکتار شامل چهار پلاک است که طبق برنامه ریزی صورت گرفته نسبت به اخذ سند اقدام خواهد شد.

جویباری بیان داشت: شهرستان دماوند دارای ۱۴۷هزار هکتار اراضی قابل چرا بوده که این میزان در قالب ۱۰۳سامان عرفی، ۲۰مرتع ییلاقی، ۶۵مرتع میانبند و ۱۸ مرتع بهاربند است.

وی تعداد بهره بردار سامان های عرفی شهرستان را ۶۰۰خانوار روستایی، ۵۲۷ خانوار عشایری و دو خانوار مهاجر دانست و افزود: یکی از اقدامات صورت گرفته در خصوص حفظ مراتع، ایستگاه تولید بذر مهندس شمس دماوند است که ظرفیت تولید سالانه انواع بذرهای مرتعی از جمله سکاله، پتریوم، بروموس، اروشیا، کوخیا و …در سطح ۵۰۰ هکتار از اراضی را دارا است.

این مقام مسئول با اشاره به اقدامات صورت گرفته در راستای مدیریت چرایی و کنترل بهینه دام در سه ماه نخست سال جاری، گفت: هماهنگی با شوراهای اسلامی روستاها و انجام آموزش های لازم در این راستا، انجام مکاتبات در خصوص عواقب ناشی از اجـاره مرتـع، جلوگیری از ورود غیر مجاز دام و چرای خارج از فصل، جلوگیری و برخورد قانونی با بهره برداری بی رویه و خرید و فروش گیاهـان مرتعـی از قبیـل ریـواس، آویشـن، چـای کـوهی و … از جمله این اقدامات بوده است.

رئیس اداره منابع طبیعی و آبخیزداری شهرستان دماوند صدور پروانه ۳۵ مورد استقرار کلنی زنبور عسل، تمدید پروانه مرتعداری به تعداد ۱۵ مورد، تنظیم صورتجلسه کنترل چرای دام به تعداد ۱۰مورد، تشکیل کمیسیون بند ۱۰ به تعداد ۲۰ مورد و بررسی چهار مورد طرح های مرتعداری را از دیگر اقدامات این اداره دانست.

دماوند بیش از ۱۰ هزارهکتار ذخیره گاه جنگلی دارد

جویباری با اشاره به اینکه دماوند، بیش از ۱۰ هزارهکتار ذخیره گاه جنگلی دارد، خاطرنشان کرد: بیشترین ذخیره گاه موجود در دامنه های شمال جاده دلیچائی بین کهنک تا امین آباد است و مهمترین گونه جنگلی این شهرستان ارس است که تبدیل به یک نماد تاریخی در دامنه های جنوبی البرز شده است.

وی ادامه داد: علاوه بر جنگلهای طبیعی شهرستان دماوند چند قطعه جنگل دست کاشت نیز وجود دارد که مهمترین آن جنگلکاری واقع در جنوب ایستگاه بذر مرحوم هدایت ا… شمس با مساحتی در حدود ۳۰ هکتار است که متشکل از گونه های سرو نقره ای، سرو خمره ای، کاج ترکیه، اقاقیا، داغداغان، عرعر و دیگر گونه ها است که در سه ماهه نخست امسال پروژه اجرایی آن جهت مراقبت، نگهداری و آبیاری در حال انجام و عملیات اجرائی ایجاد جنگل ۴۰هکتاری در این ایستگاه نیز آغاز شده است.

رئیس آبخیزداری و منابع طبیعی شهرستان دماوند به اجرای پروژه نهالستان ۱۲هکتاری مرحوم هدایت ا… شمس در راستای تولید نهال های مختلف از جمله افرا، اقاقیا، زبان گنجشک، عرعر، توت نرک، بادام، کاج سیاه، گردو، تنگرس، سرو خمره ای و نهالهای درختچه ای از جمله تنگرس، زرشک، بادام و و دیگر نهال ها نیز اشاره کرد.

وی گفت: در سال گذشته با هدف توسعه و حفظ جنگل کاری در منطقه، جنگل کاری و توسعه فضای سبز و احداث و تجهیز پارکهای جنگلی شهرستان دماوند در ۴۰ هکتار و اجرای پروژه ۱۰۰ هکتاری جنگلکاری از طریق اعتبارات صندوق توسعه ملی در حوضه آبعلی شهرستان دماوند انجام شد.

این مقام مسئول به عملکرد حوزه آبخیزداری شهرستان در سال جاری اشاره کرد و گفت: شهرستان دماوند دارای ۲۷ حوضه آبخیزداری است که در ۲۴ حوضه عملیات اجرایی به اجرا رسیده و در سه زیر حوضه دیگر نیز اجرای پروژه های آبخیزداری در دستور کار قرار دارد که با تخصیص اعتبارات لازم این پروژه ها نیز اجرائی خواهد شد.

این مقام مسئول در ادامه با اشاره به اقدامات این نهاد با هدف حفظ و حراست از اراضی ملی شهرستان دماوند، ‌ گفت: سازمان منابع طبیعی شهرستان دماوند با افزایش نیروهای یگان حفاظت و تجهیزات و امکانات خودرویی، مجهزتر شده و در تلاشیم این امکانات را افزایش دهیم تا جلوی سودجویی و تصرفات اراضی گرفته شود.        

  • منبع خبر : ایرنا