آمارهای ارائه شده توسط قائم‌مقام وزیر راه و شهرسازی در طرح مسکن مهر نشان می دهد پیشرفت پروژه های شهری مسکن مهر در دوره 7 ساله دولت روحانی کمتر از 6 درصد بوده است یعنی کمتر از 1 درصد در سال.

به گزارش خبر معتبر – مسکن مهر در اقشار مختلف مردم تداعی کننده کلید واژه‌های متفاوتی است. از صاحب‌خانه شدن و فرار از اجاره‌نشینی تا عامل تورم در کشور و واحدهای مسکونی بی‌کیفیت، همه و همه از کلید واژه‌هایی است که مردم در مورد مسکن مهر بیان می‌کنند.

نکته قابل تامل در بررسی کلیدواژه های ایجاد شده در اذهان جامعه درباره مسکن مهر، منبع و محل تولید این کلیدواژه هاست. به راستی این همه اظهار نظر متناقض در ارتباط با بزرگترین پروژه عمرانی بعد از انقلاب کشور و ساخت ۴ میلیون واحد مسکونی در قالب پروژه مسکن مهر از کجا منشاء می‌گیرد؟

*عمده انتقادات به مسکن مهر توسط مسئولان دولت کنونی مطرح می‌شود

شایان توجه است بخش عمدۀ نسب‌های وابسته به پروژۀ مسکن مهر از سوی مسئولان و متولیان کشور در طول دولت‌های مختلف ارائه شده است. آخرین اظهار نظر مسئولان دولت فعلی در ارتباط با مسکن مهر، صحبت‌های سید محمود علوی وزیر اطلاعات در برنامه «تیتر امشب» شبکه خبر سیما در تاریخ ۲۹ مردادماه بود.

علوی در ارتباط با پروژه‌های مسکن مهر باقی مانده از دولت دهم گفت: «فقط و فقط ۲ میلیون اسکلت ساختمانی به عنوان مسکن مهر و امثالهم به این دولت رسید بدون اینکه هیچ زیرساختی برای این واحدهای مسکونی فراهم شده باشد. واحدهای مسکونی ناتمام بدون تاسیساتی نظیر برق، آب، گاز، راه، فاضلاب، خیابان‌کشی و سایر در مکان‌های مشخص واقع شده بود.»

*۲ میلیون و ۷۸۰ هزار واحد مسکونی تا قبل از دولت یازدهم به مردم تحویل داده شد

اعداد و ارقام مطرح شده در صحبت‌های وزیر اطلاعات بسیار قابل تامل است و این سوال را به وجود می‌آورد که آیا، به راستی ۲ میلیون واحد مسکونی ناتمام و بدون زیر ساخت به دولت کنونی واگذار شده است؟ برای پاسخ به این سوال به سراغ وزیر راه و شهرسازی دولت دهم و یکی از اصلی‌ترین متولیان پروژه مسکن مهر در کشور رفته‌ایم. در همین رابطه علی نیکزاد، وزیر راه و شهرسازی دولت دهم در پاسخ به این سوال که دولت یازدهم، پروژه مسکن مهر را با چنددرصد پیشرفت تحویل گرفت؟ گفت: «کل واحدهای مسکن مهر ۴ میلیون و ۳۰۰ هزار واحد بود. از این تعداد واحد مسکونی ۲ میلیون و ۱۲۰ هزار واحد در روستا ساخته شده که تا پایان سال ۹۲، ۱ میلیون و ۶۰۰ هزار واحد آن تحویل متقاضیان شد. و ۵۳۰ هزار واحد مسکن روستایی باقی مانده  با ۳۰ درصد پیشرفت تحویل دولت فعلی شد. تنها کاری که دولت تدبیر و امید برای تکمیل این واحدها باید انجام می داد. تامین اعتبار برای ادامه روند ساخت از محل اقساط بازپرداختی مسکن مهر بود.»

وزیر راه وشهرسازی دولت دهم، در بیان آمار پروژه‌های مسکن مهر شهری، اظهارداشت: «در دولت دهم از ۲ میلیون و ۱۸۰ هزار مسکن مهر شهری، ۱ میلیون و ۱۸۰ هزار واحد را تحویل قطعی داد و الباقی نیز با پیشرفت ۷۰ درصدی به دولت یازدهم تحویل شد و  اگر مسئولان مربوطه خوب عمل می کردند کل پروژه های مسکن مهر تا الان تحویل متقاضیان شده بود.»

براساس آمارهای ارائه شده توسط نیکزاد، 2 میلیون و ۷۸۰ هزار واحد مسکونی معادل ۶۵ درصد از کل واحدهای پروژه مسکن مهر در شهرها و روستاها تا پیش از روی کار آمدن دولت یازدهم به مردم تحویل داده شده است و همچنین 1 میلیون و ۵۳۰ هزار واحد مسکونی باقی مانده از این پروژه (۳۵ درصد پروژه مسکن مهر) در شهرها و روستاها با پیشرفت میانگین ۶۰ درصد (میانگین وزنی) به مردم تحویل داده شده است.

حال به سراغ محاسبه درصد پیشرفت کل پروژه مسکن مهر تا قبل از روی کارآمدن دولت یازدهم می رویم. با توجه به تکمیل ۶۵ درصد این پروژه تا تابستان ۹۲ و پیشرفت ۶۰ درصدی مابقی پروژه (۳۵ درصد باقی مانده)، پیشرفت کلی پروژه مسکن مهر در هنگام تحویل به دولت یازدهم نزدیک به ۸۵ درصد بوده است. از طرف دیگر، اگر صرفا میزان پیشرفت پروژه مسکن مهر در مناطق شهری را محاسبه کنیم، پیشرفت این پروژه تا قبل از روی کارآمدن دولت یازدهم بیش از ۸۶ درصد بوده است. 

به گزارش فارس، اخیرا احمد اصغری مهرآبادی قائم‌مقام وزیر راه و شهرسازی در طرح مسکن مهر از پیشرفت ۹۲ درصدی پروژه مسکن مهر در مناطق شهری خبر داد.

با توجه به آمارهای ارائه شده توسط قائم‌مقام وزیر راه و شهرسازی در طرح مسکن مهر، پیشرفت پروژه های شهری مسکن مهر در دوره ۷ ساله دولت روحانی کمتر از ۶ درصد بوده است یعنی کمتر از ۱ درصد در سال!

نمایی از پروژه مسکن مهر در شهر رشت

*پیشرفت لاک پشتی پروژه مسکن مهر در طول دولت های یازدهم و دوازدهم

در همین رابطه، محمد حمید زاده کارشناس حوزه مسکن در ارتباط با اظهار نظرهای مختلف درباره پروژه مسکن مهر در گفت‌وگو با خبرنگار اقتصادی خبرگزاری فارس گفت:« زمانی که قصد دارید تمامی مشکلات را ناشی از عملکرد دولت سابق تلقی کنید، نیاز به دست آویزی برای این امر دارید. در همین ارتباط به نظر می‌رسد، بیشتر انتقادات وارد شده به پروژه مسکن مهر علت سیاسی دارد زیرا انتقادات با محاسبات فنی و کارشناسی به تناقض جدی بر می‌خورند.»

این کارشناس حوزه مسکن، با اشاره به پیشرفت ۸۵ درصدی پروژه مسکن مهر در مناطق شهری و روستایی در دولت دهم و پیشرفت فعلی این پروژه، اظهار داشت: «این آمارها بیانگر این است که نه تنها انتقادات وارد شده نسبت به این طرح، مبنای کارشناسی ندارد بلکه ضعف عملکرد دولت کنونی در قبال ساخت مسکن را به طور جدی مشخص می‌کند.»

براساس این گزارش، پروژه مسکن مهر، زمینه صاحب‌خانه شدن ۴ میلیون و ۳۰۰ هزار خانوار که عمدتا از اقشار کم درآمد به حساب می‌آیند، را مهیا کرده است. این درحالیست که عمده فرآیند ساخت مسکن مهر در بازه تحریم‌های سنگین اقتصادی صورت گرفته است که زمینه پویایی اقتصاد و کاهش اثر تحریم را به همراه داشت.

  • منبع خبر : فارس