رئیس اداره دامپزشکی شهرستان ری گفت: برخی افراد با مجوز دامداری اقدام به دام فروشی می‌کنند که این موضوع برخلاف قانون و در صورت مشاهده قاطعانه برخورد خواهد شد.

وحید رستگاری رئیس اداره دامپزشکی شهرستان ری با اشاره به اجرای طرح ساماندهی واحدهای غیرمجاز فروش دام زنده اظهار کرد: با توجه به تفاوت در دو حوزه دام فروشی و دامپروری، اقدامات انجام گرفته صرفاً در راستای برخورد با واحدهای غیرمجازی است که اقدام به فروش دام زنده می‌کنند.

وی گفت: بعضاً برخی افراد با مجوز دامداری اقدام به دام فروشی می‌کنند که این موضوع برخلاف قانون و در صورت مشاهده قاطعانه برخورد خواهد شد.

رئیس اداره دامپزشکی شهرستان ری افزود: انجام فعالیت دامداری مستلزم اخذ پروانه فعالیت از دهیاری و جهاد کشاورزی همچنین پلاک گذاری دام از سوی کارشناسان اداره دامپزشکی است و این واحدها حق فروش دام را ندارند.

رستگاری تصریح کرد: هرگونه جابه‌جایی دام در مراکز دامداری و عرضه دام باید با گواهی صادره از سوی اداره دامپزشکی و با تعیین هویت دام و شرایط خاص آن برای کشتار باشد.

برخورد قاطع با واحد‌های دام فروشی غیرمجاز/ سلامت مردم خط قرمز است

امین بابایی بخشدار کهریزک نیز با اشاره به برنامه ساماندهی و اجرای احکام دام فروشان غیرمجاز که روز گذشته با حضور بازرسان شبکه بهداشت، اتاق اصناف، فرمانداری ری و مسؤولان حوزه قضایی و انتظامی برگزار شد، اظهار کرد: دستگاه‌های ذی‌ربط در حوزه مقابله با فروش دام غیرمجاز شامل شبکه بهداشت، دامپروری، اصناف، تعزیرات و دستگاه‌های امنیتی و قضایی با اعمال ماده قانونی ۶۲۸ در راستای تأمین بهداشت عمومی درصدد مقابله با این معضل برآمده‌اند.

وی گفت: معضل دام فروشان غیرمجاز برای دو دهه مشکلات و آسیب‌های بسیاری را برای منطقه ایجاد کرده است که طی مطالبه عمومی و دستور اکید فرماندار ویژه شهرستان ری مبنی بر برخورد با این گروه موضوع در دستور کار ویژه قرار گرفت.

بخشدار کهریزک تأکید کرد: اقدام ارزشمند برخورد با دام فروشان غیرمجاز در راستای مقابله با سودجویان و متخلفان در حوزه دام است لذا هیچ مرکز دام فروشی جمع آوری نمی‌شود بلکه همه دام‌ها به سمت مراکز اصلی از پیش تعیین شده هدایت و تحت نظارت عوامل بازرسی قرار می‌گیرند.

بابایی تصریح کرد: با توجه به عارضه اجتماعی فعالیت واحدهای دام فروشی غیرمجاز به ویژه در شرایط کنونی شیوع ویروس کرونا، با مالکانی که از قانون تخطی می‌کنند، برخورد قاطعی انجام می‌گیرد و باید دستگاه‌های نظارتی اعم از بازرسان جهاد کشاورزی، دامپروری، شبکه بهداشت باید نسبت به رعایت دقیق ضوابط و شرایط بهداشتی محل عرضه دام اهتمام ویژه داشته باشند تا سلامت شهروندان در این حوزه تضمین شود.

وی با بیان اینکه سلامت مردم خط قرمز ما است و در انجام اقدامات در این راستا هیچ گونه مسامح و چشم پوشی انجام نمی شود، خاطر نشان کرد: با هماهنگی مراجع قضایی با افرادی که با فروش دام غیرمجاز، سلامت و بهداشت جامعه را تهدید و سبب ایجاد معضلات اجتماعی می‌شوند، برخورد قانونی می‌شود.