دبیر ستاد مقابله با کرونا وزارت صمت با بیان اینکه روزانه بیش از ۶ میلیون عدد ماسک تولید و عرضه می شود، گفت: قیمت مصوب ماسک های صنعتی ۱۳۰۰ و ماسک های کارگاهی ۱۵۰۰ تومان است.

به گزارش خبر معتبر جمشید گلپور در گفت و گویی با شبکه خبر سیما در خصوص اطلاعیه این وزارتخانه مبنی بر دپوی بیش از ۱۸ میلیون ماسک در کشور، اظهار داشت: طبق برآورد انجام شده میزان موجودی ماسک بهداشتی در کشور حدود ۱۸ تا ۳۰ میلیون عدد است و هم اکنون علاوه بر تولیدات کارگاهی، صنفی و گروه‌های جهادی، در بخش تولیدات صنعتی، روزانه بیش از ۶ میلیون عدد ماسک تولید و عرضه می‌شود.

دبیر ستاد مقابله با کرونا وزارت صنعت، معدن و تجارت افزود: هنوز بخشی از ماسک‌های وارداتی که در دوره تشدید کرونا وارد کشور شده، تعیین تکلیف نشده است و با وجود فرآهم شدن مقدمات کار هنوز به انبارهای ذخیره ماسک منتقل نشده اند.

وی در خصوص ضروریات نظارت بر روند توزیع و عرضه ماسک در داروخانه‌ها توضیح داد: پیش از مصوبه هفته گذشته ستاد لجستیک مقابله با کرونای وزارت صمت، تمام فرآیند توزیع ماسک در کشور در اختیار وزارت بهداشت، درمان و آموزش پزشکی بوده است.

گلپور اعلام کرد: با توجه به حجم تولیدات در بخش‌های مختلف صنعتی، کارگاهی، صنفی و تولیدات گروه‌های جهادی، مشکلی بابت تأمین ماسک در کشور وجود ندارد و طبق معمول روند توزیع ادامه خواهد یافت.

وی گفت: تولیدات گروه‌های جهادی به صورت مستقیم از طریق مبادی تعریف شده در بازار، ایستگاه‌های عرضه ماسک و مراکز مشخص توزیع می‌شود، اما تولیدات بخش صنعتی در اختیار وزارت بهداشت بوده و بر اساس حواله صادره از سوی آن وزارتخانه توزیع می‌شود.

دبیر ستاد مقابله با کرونای وزارت صمت افزود: پس از تصمیم ستاد ملی مقابله با کرونا مبنی بر الزام استفاده از ماسک در کشور، با تعریف شرایط ویژه تولید مواد اولیه و ماسک و فرآیند توزیع آن را به صورت الکترونیکی تعریف کردیم.

گلپور اضافه کرد: سامانه جامع تجارت داخلی مبنای اجرای این فرآیند است و روند توزیع مواد اولیه به مراکز مختلف تولیدی باید به صورت روزانه ثبت شود و این رویه طی یک هفته اخیر عملیاتی شده و نظم خوبی در این بخش حاکم است.

وی ادامه داد: به عبارتی در فرایند ثبت اطلاعات در سامانه جامع تجارت داخلی، تولید مواد اولیه و تولید ماسک و همچنین توزیع آن از ابتدا تا انتها به صورت سیستمی و قابل رصد در حال انجام است که با تعریف این فرآیند جلوی عرضه خارج از شبکه و حتی در مواردی که گزارش قاچاق ماسک شده بود؛ نیز گرفته شده است.

دبیر ستاد مقابله با کرونای وزارت صمت گفت: طبق تعریف کار بخش کارگاهی و گروه‌های جهادی مسئولیت تولید و تأمین و توزیع این کالا را در سطح خرده فروشی بر عهده گرفته اند و تولیدات صنعتی که بالغ بر ۶ میلیون عدد در روز است از طریق داروخانه‌ها و فروشگاه‌های زنجیره‌ای در سطح کشور عرضه می‌شود.

گلپور افزود: در مرحله تأمین و توزیع بخش داروخانه‌ها نیز همان شرکت‌های پخش قبلی که مسئولیت کار را بر عهده داشتند طبق روال پیشین به کار خود ادامه می‌دهند و صرفاً در مصوبه اخیر این موضوع تاکید شده است که ماسک تحویل داده شده به هر فروشگاه زنجیره‌ای یا داروخانه باید حتماً اطلاعاتش در سامانه جامع تجارت داخلی ثبت شود و قیمت مصوب عرضه نیز باید حتماً رعایت شود.

وی اعلام کرد: قیمت مصوب ماسک‌های صنعتی ۱,۳۰۰ تومان است و قیمت مصوب ماسک‌های کارگاهی نیز ۱,۵۰۰ تومان تعیین شده است که این قیمت مصرف کننده است؛ در صورت بروز هرگونه تخلف افراد می‌توانند از طریق تلفن گویای ۱۲۴ شکایت خود را اعلام کنند تا از بازرسان سازمان حمایت و بازرسان سازمان‌های صمت استان‌ها به موارد رسیدگی کنند.

گلپور در پایان گفت: هم اکنون بالغ بر ۱۰ تا ۱۱ میلیون عدد ظرفیت تولید ماسک در کشور ایجاد شده است