دبیر شورای هماهنگی مبارزه با مواد مخدر شرق استان تهران با بیان اینکه با اجرای طرح صیانت از بهبود یافتگان، از ابتلاء مجدد آنان به مواد مخدر جلوگیری می‌شود افزود: در شهرستان ورامین تلاش شده تا با استفاده از ظرفیت‌های بخش کشاورزی و دامپروری، شغل مورد نیاز بهبودیافتگان از اعتیاد تأمین شود.

به گزارش خبر معتبر از ورامین، وحید کاشفی در جلسه مشترک دادستان‌های شهرستان‌های شرق تهران با معاون قضایی دادستان کل کشور که در ورامین برگزار شد اظهارکرد: تمامی اقدامات مقابله‌ای، درمان و مبارزه با قاچاقچیان مواد مخدر، امری مهم است که تا در کنار آن، اقدامات پیشگیرانه و صیانت از بهبود یافتگان اعتیاد انجام نشود، به نتیجه مطلوب ختم نمی شود.
وی اظهار کرد: افرادی که از دام اعتیاد رهایی پیدا می‌کنند، برای حضور مؤثر در جامعه به صیانت و نگهداری نیاز دارند که ایجاد شغل و کسب درآمدپایدار، مهمترین راه برای حفاظت این افراد از بازگشت مجدد به مواد مخدر است.
کاشفی تصریح کرد: برای اشتغال بهبودیافتگان از اعتیاد لازم است تا از ظرفیت‌های موجود در هر منطقه استفاده کرد و با اعطاء تسهیلات و مشوق‌های لازم به صاحبان صنایع، آنان را به استفاده از این افراد ترغیب کرد.
وی تأکید کرد: اقدامات فرهنگی و پیشگیرانه در مبارزه با مواد مخدر از اهمیت ویژه‌ای برخوردار است ولی این امر، فعالیتی زوده بازده‌ نیست که بتوان در کمترین زمان، نتیجه آن را در جامعه مشاهده کرد ولی اثر بخشی آن، به خوبی در کاهش میزان ابتلا به مواد مخدر قابل مشاهده است.
دبیر شورای هماهنگی مبارزه با مواد مخدر شرق استان تهران با اشاره به اجرای طرح غربالگری کرونا ویژه معتادین متجاهر گفت: در نخستین مرحله اجرای این طرح، ۳۲۰ نفر از معتادین متجاهر شهرستان‌های شرق استان تهران جمع آوری و پس از انجام تست کرونا، در مراکز ترک اعتیاد ساماندهی شدند.


مبارزه با مواد مخدر اولویت مسوولان شود


فرماندار ورامین نیز در این جلسه گفت: مبارزه با مواد مخدر باید به اولویت و دغدغه اصلی مسوولان تبدیل شود تا با هم‌افزایی و استفاده از ظرفیت‌های موجود، از ابتلای افراد جامعه به این بلای خانمان سوز جلوگیری شود.
حسین کاغذلو افزود: همه افراد در چارچوب وظایف قانونی موظفند تا با مواد مخدر مقابله کرده و با اقدامات فرهنگی، پیشگیرانه و سلبی، از ابتلاء افراد به ویژه جوانان به این بلای خانمان سوز جلوگیری کنند.
وی با تأکید بر لزوم مقابله با توزیع، مصرف و تولید مواد مخدر صنعتی گفت: عدم آگاهی خانواده‌ها با انواع مواد مخدر به ویژه از نوع صنعتی آن باعث شده تا در حوزه مقابله‌ای و اطلاع‌رسانی با یک خلاء مواجه شویم.
وی تصریح کرد: استقرار دبیرخانه شورای هماهنگی مبارزه با مواد مخدر شرق استان تهران با هدف اجرای طرح‌های پیشگیرانه در این بخش استان تهران انجام شده تا مبارزه با اعتیاد، با هم افزایی تمامی دستگاه‌ها همراه شده و نتیجه مطلوب‌تری به دست آید.
فرماندار ورامین افزود: برای ترک اعتیاد فرد معتاد، تلاش‌های بسیاری صورت می‌گیرد ولی اگر همین فرد در جامعه رها شود، مسائل و مشکلاتش پیگیری نشود و زمینه اشتغال او فراهم نشود بار دیگر به سمت مواد مخدر گرایش پیدا می‌کند.
دبیرخانه هماهنگی مبارزه با مواد مخدر شرق استان تهران ساماندهی امور مواد مخدر شهرستان‌های ورامین، پیشوا، قرچک، پاکدشت، پردیس، دماوند و فیروزکوه را بر عهده دارد.

  • منبع خبر : خبرمعتبر