با برگزاری جلسه دفاعیه مسؤولان شهرستان و استان تهران از ظرفیت‌های تولید شیشه ورامین در شورای راهبردی انتخاب شهر و روستاهای ملی صنایع دستی، این شهرستان در آستانه قرار گرفتن در فهرست آثار ملی به عنوان شهرستان شیشه و آبگینه قرار گرفت.


به گزارش خبر گزاری خبر معتبر از ورامین، حسین کاغذلو فرماندار ورامین با اعلام این خبر در جمع خبرنگاران اظهار داشت: حدود ۷۰ درصد از محصولات شیشه و بلور کشور در شهرستان ورامین تولید می‌شود که این تولیدات به عنوان مهمترین شاخصه‌های صنایع دستی استان تهران، به ورامین ظرفیت تبدیل شدن به شهرستان ملی و شاخص تولید شیشه و آبگینه را داده است.
بیشترین میزان محصولات شیشه و بلوار مورد نیاز بازار بزرگ تهران را شیشه‌گران ورامینی تأمین می‌کنند.
وی افزود: امروز تمامی تکنیک‌های ساخت مصنوعات شیشه‌ای شهر ونیز ایتالیا نظیر شیشه فوتی، استین گلاس، قالبی، شیشه موزائیکی و هزارگل در ورامین اجرا می‌شود و تولیدات هنرمندان شهرستان قابل رقابت با محصولات تولید شده در این کشوراست.
یکی از مهم‌تری مزیت‌های تولید شیشه در شهرستان ورامین این است که برای تولید محصولات فاخر شیشه‌ای، از پسماندهای شیشه به عنوان ماده اولیه استفاده می‌شود که این مهم نقش به‌سزایی در حفظ محیط زیست دارد.
وی با بیان این که حدود صد کارگاه در ورامین مشغول تولید شیشه هستند اظهار کرد: در حال حاضر بیش از ۶ هزار نفر در حوزه تولید شیشه به صورت مستقیم و غیر مستقیم مشغول به کار هستند.
فرماندار ورامین با اشاره به مزیت نسبی تولید شیشه در کشور گفت: در حال حاضر بسیاری از تولیدات کارگاه‌های شهرستان ورامین به صورت مستقیم و غیرمستقیم به خارج از کشور از جمله کشورهای حاشیه خلیج فارس و برخی ازکشورهای اروپایی صادر می‌شود که میزان این صادرات سالانه به بیش از ۲ هزار میلیارد ریال می‌رسد.
کاغذلو تأکید کرد: شهرستان ورامین به دلیل سابقه طولانی تاریخی، از آثار مهم تاریخی برخوردار است که از مجموع آن‌ها، ۷۷ اثر در فهرست آثار ملی به ثبت رسیده، فرش میناخانی شهرستان ثبت جهانی شده، کاروان‌سرای بنی‌اسد در فهرست آثار معنوی ثبت شده و شیشه‌گری شهرستان نیز در فهرست نشانه‌ جغرافیای ملی و بین‌المللی ثبت شده است.

  • منبع خبر : خبرمعتبر