کارشناس واحد بهداشت محیط شبکه بهداشت و درمان شهرستان اسلامشهر گفت: از زمان شروع بیماری کووید ۱۹ تاکنون ۱۳۵ واحد عرضه قلیان در اسلامشهر پلمپ و جمع‌آوری شدند.

محمود کشیر کارشناس مسؤول واحد بهداشت محیط و حرفه‌ای شبکه بهداشت و درمان شهرستان اسلامشهر در گفتگو با خبرنگار خبر معتبر در اسلامشهر، اظهار کرد: از زمان شروع بیماری کووید ۱۹ تا کنون از ۲۳۱ واحد عرضه قلیان در سطح شهرستان اسلامشهر، تعداد ۱۳۵ واحد طی اخطارهای صادره، جمع آوری و تعطیل شدند.

وی با اشاره به دستورالعمل‌های صادره از سوی ستاد ملی کرونا در خصوص پیشگیری از شیوع ویروس کرونا، افزود: باتوجه به اینکه مراکز عرضه قلیان یکی از مکان‌های تجمعی و گسترش ویروس کرونا شناخته شده، با صدور اطلاعیه و ابلاغ اخطاریه های لازم به مسؤولین واحدهای عرضه قلیان در قهوه خانه‌ها، کافی شاپ‌ها و باغچه رستوران‌ها است تعدادی از آنها اقدام به تعطیلی و غیر فعال کردن واحدهای خود کردند.

وی با اشاره به افزایش گشت‌های بهداشتی در منطقه، تاکید کرد: در پی انجام  گشت‌های مشترک شبکه بهداشت و درمان  با اداره اماکن نیروی انتظامی شهرستان، ۹ مورد قهوه‌خانه ،کافی شاپ و باغچه رستوران که اقدام به عرضه قلیان می‌کردند، شناسایی و پس از صدور اخطاریه های قانونی پلمب و تعطیل شدند.

کارشناس مسئول بهداشت محیط و حرفه ای شبکه بهداشت اسلامشهر با اشاره به فعالیت‌های دیگر این واحد،بیان کرد: با توجه به اینکه تعدادی از کشاورزان منطقه از آب فاضلاب خام برای آبیاری محصولات خود استفاده می‌کردند، به منظور جلوگیری از گسترش و شیوع بیماری پس از شناسایی ۷ مورد از این نوع آبیاری‌ها، علیرغم ابلاغ هاو اخطاریه‌های کتبی و شفاهی، متاسفانه تعدادی از این کشاورزان مجددا اقدام به آبیاری محصولات خود به ویژه سبزیجات با فاضلاب خام کردند، که به دستگاه قضایی معرفی شدند.

وی گفت: با توجه به انجام گشت‌های نظارتی و بهداشتی از واحدهای صنفی و صدور اخطاریه‌های ۴۸ ساعته برای پلمپ ۱۱۴ واحد دارای نقص بهداشتی و پلمب واحد هایی که علیرغم ابلاغ اخطار کتبی برای رفع نواقص بهداشتی، اقدامی انجام نداده بودند ۳۳ واحد صنفی پلمب و تعطیل شدند.

کشیر  با اشاره به اهمیت رعایت نکات و موارد بهداشتی در واحدهای صنفی در راستای ارتقای سلامت جامعه، خاطرنشان کرد: بر اساس ماده ۵۴۳ قانون مجازات اسلامی، متولیان و متصدیان ۱۳ واحد صنفی از چایخانه ها و کافی شاپ هایی که اقدام به فک غیرقانونی پلمپ کرده  بودند، با تشکیل پرونده قضایی به دادگاه معرفی شدند.