ری- رئیس اداره منابع طبیعی و آبخیزداری شهرستان ری از رفع تصرف ۲۳۰ هکتار از اراضی منابع طبیعی واقع در جنوب پایتخت خبر داد.

به گزارش خبر معتبر از ری، ضیا نصرتی صبح چهارشنبه در جمع خبرنگاران از رفع تصرف ۲۳۰ هکتار از اراضی منابع طبیعی واقع در جنوب پایتخت خبر داد و اظها ر داشت: ۱۷۰ هکتار از این اراضی واقع در پلاک محمدآباد چمبورک بخش کهریزک شهرستان ری در سنوات گذشته و طبق ضوابط قانونی به آستان مقدس حضرت امام (ره) واگذار شده بود و ۶۰ هکتار دیگر این اراضی واقع در پلاک سعیدآباد بخش کهریزک جز اراضی ملی و تحت مدیریت منابع طبیعی قرار داشته که متصرف با سو استفاده از تعطیلات ابتدای سال جاری و بیماری کرونا به صورت غیرقانونی اقدام به تصرف این اراضی می‌کند.

وی درباره جزئیات اقدام قضائی برای بازگرداندن این اراضی اظهار داشت: با پیگیری‌های بعمل آمده و با صدور دستور مقام قضائی و در اجرای تبصره ذیل ماده ۵۵ قانون حفاظت از جنگل‌ها و مراتع و با حضور و همکاری عوامل یگان حفاظت منابع طبیعی، حوزه قضائی بخش کهریزک، آستان مقدس حضرت امام (ره) نیروی انتظامی و بخشداری کهریزک این اراضی از ید متصرف خارج که با تخریب تمامی بناها، مستحدثات و خاکریزهای ایجاد شده و همچنین جمع آوری کانکس‌ها، این اراضی به وضع سابق اعاده گردید.

رئیس اداره منابع طبیعی و آبخیزداری شهرستان ری گفت: از آنجایی که عرصه‌های منابع طبیعی جزو ثروت‌های عمومی محسوب می‌شوند، از این رو حفظ و صیانت از این عرصه‌ها وظیفه‌ای ملی و همگانی به شمار می‌آید که مهم‌ترین اصل در امر حفاظت از عرصه‌های ملی پیشگیری است.

نصرتی بیان داشت: حفاظت از عرصه‌های منابع طبیعی با رویکرد پیشگیرانه در دستور کار قرار دارد که در این راستا اکیپ‌های گشت و مراقبت به صورت شبانه روزی این عرصه‌ها را مورد رصد و پایش قرار می‌دهند.

وی افزود: با توجه به نقش منابع طبیعی به عنوان بستر حیات و توسعه پایدار و ارزش‌های زیست محیطی و اقتصادی این بخش، حفاظت و پایداری این منابع ارزشمند نیازمند همدلی و مشارکت مردم است.

رئیس اداره منابع طبیعی و آبخیزداری شهرستان ری با تأکید بر رعایت نکات ایمنی از سوی شهروندان و گردشگران در هنگام مراجعه به عرصه‌های طبیعی، از عموم مردم درخواست کرد: با توجه به گرم شدن هوا و افزایش احتمال حوادث آتش سوزی در عرصه‌های جنگلی و مرتعی، در هنگام مراجعه به این عرصه‌ها از روشن کردن آتش پرهیز نموده و در صورت مشاهده هرگونه تخریب، تصرف و آتش سوزی‌های احتمالی مراتب را فوراً از طریق سامانه ۱۵۰۴ به یگان حفاظت منابع طبیعی اطلاع دهند.

  • منبع خبر : مهر