۱۲تصفیه خانه برای تهران در نظر گرفته شده است که از آن تعداد ۶ واحد تصفیه خانه در مدار قرار دارد و ۴ واحد تا پایان سال در غرب تهران افتتاح می‌شود.

به گزارش خبرگزاری خبر معتبراز شهرری، رضا اردکانیان وزیر نیرو ظهر امروز در آئین شروع عملیات اجرایی فاز ۷ و ۸ تصفیه‌خانه فاضلاب جنوب تهران که در محل مرکز تصفیه خانه جنوب تهران برگزار شد، اظهار کرد: کشور ما در زمانی که جمعیتش ۴۰ درصد جمعیت فعلی بود و صادرات و درآمدها در مضیقه نبود تعداد تصفیه‌خانه‌ها به تعداد ۴ عدد در سطح کشور بود؛ هرچند سطح دانش فعلی قابل مقایسه با آن زمان نیست.

وی افزود: در طول چهل سال ۲۴۲ تصفیه‌خانه فاضلاب در کشور افتتاح شده و در مدت ۹۶ ماه دولت فعلی ۹۶ واحد به بهره‌برداری رسیده است. 

وزیر نیرو با اشاره به اینکه کشور ما خشک و نیمه خشک است، گفت: تصفیه‌خانه‌ها منبع آب در کشور هستند و صنایع نیز به سمت استفاده از این منبع مطمئن رو می‌آورند.

اردکانیان با بیان اینکه زمانی بنا به ضرورت از آب شرب برای کشاورزی استفاده کردیم و امروز می‌توانیم با پسآب‌های تصفیه شده جبران کنیم، تصریح کرد: با شهرداری توافق شده است که ۲۴۰میلیون مترمکعب  آب شرب با کیفیت در فضای سبز استفاده نشود و چاه‌هایی که برای آبیاری فضای سبز بوده بسته و به این ترتیب فرونشست زمین متوقف شود. 

وی با بیان اینکه ۱۲ تصفیه خانه برای تهران بزرگ در نظر گرفته شده است، اضافه کرد: ۶ تا در مدار در حال بهره برداری است و امروز واحد ۷ و ۸ کلنگ زنی شد و تا پایان سال ۴ واحد در غرب تهران به بهره برداری می‌رسد که فقط تصفیه خانه غرب و جنوب ۷۰درصد فاضلاب تهران را تصفیه می‌کنند. 

وزیر نیرو تصریح کرد: تا پایان سال هموطنان شاهد خواهند بود که یک سری انفصلات موجود در شبکه فاضلاب مرتفع می‌شود و فاضلاب بخش قابل توجهی از منازل را به شبکه وصل می‌کنیم. 

اردکانیان در ادامه گفت: تحریم‌ها زمانی فرو خواهد ریخت که مفروضاتی مانند چندگانگی و یکدست نبودن ها فرو بریزد که ما با وحدت و یکپارچگی این آرزو را بر دل دشمنان خواهیم گذاشت. 

  • منبع خبر : خبرمعتبر