تاریخ انتشار : چهارشنبه 16 آذر 1401 - 23:51
کد خبر : 806

رییس‌جمهور در دانشگاه تهران:

اعتراض را باید شنید

اعتراض را باید شنید
خبرمعتبر_رئیس‌جمهور گفت: برخی به من توصیه کردند امروز به دانشگاه نروید؛من معتقد به تعطیلی علم و دانش نیستم و به دنبال گشایش هستم؛ آینده‌سازان کشور، دانشجویان و دانش‌آموزان هستند.

به گزارش خبرمعتبر _ آیت‌الله سید ابراهیم رئیسی رئیس‌جمهور به‌منظور سخنرانی آیین بزرگداشت روز دانشجو و سخنرانی در جمع دانشجویان وارد دانشگاه تهران شد.

رئیس‌جمهور در ابتدای سخنانش، با شعار برخی از دانشجویان که می‌گفتند «حمایتت می‌کنیم» مواجه شد و سپس یکی از دانشجویان انتقاد کرد که چرا بین دانشجویان که صحبت کردند، نماینده‌ای از دانشجویان علوم پزشکی حضور نداشت و چرا وزیر بهداشت در جمع دانشجویان دانشگاه‌های علوم پزشکی حضور نیافت.

رئیسی در پاسخ به آن انتقاد گفت: من خودم به دانشگاه علوم پزشکی می‌آیم و همه حرف‌ها را خواهم شنید.

رئیس‌جمهور در بخش دیگری از سخنانش گفت: نشست با دانش‌آموزان فرهیخته و دانشجویان گرامی را برای خودم افتخار می‌دانم. اساتید و جریان‌های دانشجویی بیش از بقیه مسائل جامعه را رصد می‌کنند، ازاین‌رو ارتباط با این مجموعه‌ها را برای خودم و دولت مغتنم می‌دانم، به دولتمردان نیز تأکید کردم که ارتباط با جامعه نخبگانی و عموم مردم را همواره برقرار کنید.

وی همچنین گفت: ۱۶ آذر روز ایجاد امید برای کشور است و نماد و نمود برای فکر، بالندگی و شناخت شرایط و وضعیت برای دانشگاه‌هاست‌.

رئیس‌جمهور خاطرنشان کرد: دانشگاه اتاق فکر و مرکز مشاوره است و من به ارتباط دانشگاه و دولت باور دارم و دانشجویان‌ باید برای حل مسائل دولت را یاری دهند.

وی اضافه کرد: دانشجویان مسائل جامعه را بیشتر و بهتر رصد می‌کنند و ارتباط با دانشجویان را برای خود افتخار و فرصت مغتنمی برای بهره‌گیری از نظرات نخبگان می‌دانم.

دانشجویان اجازه ندهند فضای دانشگاه برای سوءاستفاده دشمن ملتهب شود

آیت‌الله رئیسی عنوان کرد: برخی توصیه کردند امروز دانشگاه نیایم و یا حداقل دانشگاه تهران نیایم ولی من گفتم که دنبال تعطیلی علم و دانشگاه نیستم بلکه به‌دنبال گشایش هستم.

وی با ابراز اینکه “آینده متعلق به شماست و دانش‌آموزان و دانشجویان آینده‌سازان کشورند و باید سخن شما را شنید”، گفت: امروز دانشگاه به دشمن ضربه زده است و دشمن می‌خواهد دانشگاه را از تحصیل و علم‌آموزی و پیشرفت علمی بازدارد و بین دانشجویان رویارویی‌ ایجاد کند اما دانشجویان و اساتید دشمن را ناکام گذاشتند.

 

اعتراضات را باید شنید و همواره ما برای شنیدن‌ حرف‌های دانشجویان‌ مصمم هستیم

رئیس‌جمهوری همچنین بیان داشت: اعتراضات را باید شنید و همواره ما برای شنیدن‌ حرف‌های دانشجویان‌ مصمم هستیم. اعتراض با اغتشاش فرق دارد، اعتراض موجب اصلاح امور و کمال می‌‌شود و اغتشاش موجب تخریب و یأس‌آفرینی است.

رئیس‌جمهور در پاسخ به یک معترض: حرف‌های شما را می‌شنوم

آیت‌الله رئیسی در ادامه عنوان کرد: آمریکایی‌ها دنبال تخریب هستند و می‌خواهند به‌جای شکل‌گیری ایران قوی یک ایران تخریب‌شده درست شود. آن‌ها می‌خواهند اینجا سوریه و افغانستان شود ولی اشتباه محاسباتی کردند‌ و مردان و زنان فرهیخته ایرانی چنین اجازه‌ای به آنها نمی‌دهند.

 

دانشگاه غربی‌ها را عصبانی می‌کند برای همین به‌دنبال تعطیلی دانشگاه هستند

وی خاطرنشان کرد: دانشگاه غربی‌ها را عصبانی می‌کند برای همین به‌دنبال تعطیلی دانشگاه هستند، اینجا ایران است مردان و زنان فرهیخته‌ای دارد مگر اجازه می‌دهد به شما هر کاری بکنید؟!

آیت‌الله رئیسی در ادامه عنوان کرد: آمریکایی‌ها فکر می‌کردند کشور متوقف می‌شود؛ برای ارتباط با همسایگان می‌گفتند “تا عضو FATF نشوید اجازه تجارت به شما نخواهیم داد”، اما در این مدت همه دیدید که ارتباط ما با کشورهای منطقه و زیرساخت‌های تجاری منطقه مانند شانگهای و اوراسیا فعال شد.

وی افزود: فروش نفت ما هم دارد به میزان قبل از تحریم می‌رسد و صدها واحد تولیدی احیا شده است. رشد اقتصادی ۰/۴ درصد بود اما در اوایل امسال به ۵ درصد رسید؛ آنها می‌خواستند به‌انحای مختلف مانند مطالبات اقشار و… ما را متوقف کنند اما به‌لطف خدا متوقف نشدیم.

رئیس‌جمهور بیان داشت: آن که عزیزان ما را به‌شکل فجیع و ناجوانمردانه به شهادت می‌رساند، آیا دنبال اغتشاش است؟ دانشجو و دانشگاهی این را می‌فهمد. دانشگاه‌های ما راویان پیشرفت در کشور هستند. می‌خواستند پیشرفت ما را متوقف کنند و ما اجازه ندادیم هیچ‌وقت پیشرفت کشور متوقف بشود.

 

واکنش رئیسی به هجمه‌ها علیه یک بازاری کُرد/ چه‌کسی دیکتاتور است؟

رئیس‌جمهور اظهار داشت: آن‌هایی که سخن از زندگی برای مردم ایران می‌گویند زندگی را از مردم سلب می‌کنند، چرا دروغ می‌گویید، مگر مردم ایران شما را نمی‌شناسند؟ مستبدترین و دیکتاتورترین حکومت در این دنیا حکومت ایالت متحده آمریکا است.

وی در ادامه با اشاره به هجمه‌ها علیه یک شهروند کُرد که در بازار سنندج از او استقبال کرد، گفت: در کردستان یک آقایی شکلاتی در بازار به من داد، چه کردند با این بیچاره! می‌گویند دیکتاتوری، شما این موضوع را ببینید، چه‌کسی دیکتاتور است؟

وی اضافه کرد: تلاش ما باید بر امیدوار کردن مردم باشد و این در گروی آن است که هرکس دارد برای مردم کاری می‌کند یقین داشته باشد دشمن روز به روز ناامید می‌شود و مردم ما روز به روز امیدوار می‌شوند.

رئیسی گفت: صحبت از زندگی می‌کنند، اما دارند زندگی را از مردم ما می‌گیرند! درباره بیماران پروانه‌ای عملکرد آن‌ها را ببینید، چرا دروغ می‌گویید؟

رئیس‌جمهور همچنین اظهار داشت: مدیرانی که به‌دنبال به‌کارگیری آن‌ها هستیم، اولین شرط ما توانمندی آنها برای انجام مأموریت است.

 

رئیسی در رابطه با انتصاب رستم قاسمی: این وزیر مریض نبود، مریض شد! چه‌کار کنیم؟

وی درباره رستم قاسمی وزیر پیشین راه و شهرسازی هم گفت: نکته‌ای که مطرح کردند درباره انتصاب وزیر مریض، این وزیر مریض نبود، مریض شد! چه‌کار کنیم؟ ایشان در این مدت اگر عملکردش را به شما گزارش دهد در حوزه‌های مختلف هوایی، ریلی، مسکن و شهرسازی اقدامات بسیار خوبی داشته است، در هر صورت به مریضی سختی مبتلا شد که زمینگیر شد.

رئیسی خاطرنشان کرد: ما همین‌طور مسئولیت را واگذار نمی‌کنیم، حمل‌ونقل جاده‌ای مورد نظر ماست. امروز حداقل به ۵۰۰، ۶۰۰ لوکوموتیو نیازمندیم. پروژه‌های آبرسانی سال‌ها قبل باید انجام می‌شد.

وی گفت: در بعضی استان‌ها زمین را به‌صورت ساخت مسکن ویلایی واگذار می‌کنیم. ما متعهد به مردم هستیم، همکارانمان هم همانند ما هستند.

 

رئیسی: نیروگاه نساختیم اما قطعی برق نداشتیم

رئیس‌جمهور اضافه کرد: در گاز و برق قطعی نداشتیم؛ در تابستان امسال دیدیم که خاموشی نداشتیم؛ ما که نیروگاه نساختیم بلکه با مدیریت توانستیم بدون خاموشی از تابستان عبور کنیم در حالی که سال‌های گذشته همه خاموشی‌ها در تابستان را به‌خاطر دارند.

محدودیت‌های ایجادشده به‌دلیل اخلال دشمن و ایجاد ناامنی است

وی درباره اینترنت هم گفت: من در انتخابات حرفی زدم که گاهی هم بعضی‌ها می‌خواهند آن را یادآوری کنند! من خودم یادم هست! هرآنچه را گفتیم به‌خاطر داریم.

رئیسی اظهار داشت: سخن ما این است که اگر دشمن آمد در فضا و بستری دشمنی کرد و خواست کشور را به‌هم بریزد شما می‌گویید به او اجازه بدهیم؟

وی ادامه داد: محدودیت‌های ایجادشده به‌دلیل اخلال دشمن و ایجاد ناامنی است که در آن ایجاد کرد؛ محدودسازی شده است و حتماً بدانید با شرایط امن، وضعیت متفاوت خواهد بود.

رئیسی تأکید کرد: به وزیر و مسئول مربوطه گفتم “برای کسب‌وکارها کاری کنید تا بر بسترهای داخلی فعالیت کنند تا بتوانیم فضا را امن کنیم.”

وی خاطرنشان کرد: در ایجاد اشتغال واقعی از میزانی که وعده کردیم عقب نیستیم. ان‌شاءالله با سرعت گرفتن ساخت مشکل مسکن هم برطرف می‌شود.

رئیسی ادامه داد: چهار تا پنج بار راهکارهایی برای بازار سرمایه ارائه شده است. متصل کردن سهام خرد به بازار بزرگ در بورس درست نبود.

رئیس‌جمهور عنوان کرد: ما گفتگو را در دانشگاه مفید می‌دانیم. سخنان همه حتی کسانی که نظرات مخالف دارند شنیده خواهد شد، سخن گفتن در حل مسئله بسیار اثر دارد، دولت از این گفتگو‌ها استقبال خواهد کرد.

رئیسی: اگر کسی من را هم قبول ندارد نظرش را بگوید

وی در بخش دیگری از سخنانش گفت: اگر کسی من را قبول نداشت اشکال ندارد، ولی بیاید نظرش را در مورد دولت بگوید و ما نظر را بشنویم از بهترین‌ها انتخاب و عمل کنیم.

رئیس‌جمهور درباره ارز ترجیحی هم گفت: اقتصاددانان ما در مورد ارز ترجیحی در روش‌ها اختلاف داشتند؛ نه در اصل قضیه.

رئیس‌جمهور درباره واردات خودرو هم گفت: با تأمین کمبود خودرو داخل کشور، واردات بی‌رویه خودرو متوقف می‌شود.

وی افزود: ۸ نکته را به خودروسازان ابلاغ کرده‌ام؛ بحث واردات خودرو اجازه‌اش صادر شده است.

رئیسی ادامه داد: اساس قضیه واردات نیست، اساس ما تولید داخلی است اما چون کاستی‌هایی در بازار وجود دارد اجازه واردات برای متعادل کردن بازار صادر شده است و در حال اجراست.

رئیس‌جمهور در بخش دیگری از سخنانش عنوان کرد: از دانشجویان عزیز و بابصیرتی که اجازه ندادند فضای دانشگاه فضای اغتشاش شود تشکر می‌کنم.

خواهری که اینجا گفتند رئیس دانشگاه برنامه ۱۳ آبان را به‌دلیل حضور یک مسئول در دانشگاه لغو کرده است، حتماً این کار اشتباه است.

رئیسی در پاسخ به سؤال دانشجو مبنی بر اینکه “چرا به سعید جلیلی مسئولیت نداده‌اید؟”، خاطرنشان کرد: من خودم شخصاً چند مسئولیت را به ایشان پیشنهاد دادم و ایشان نپذیرفتند؛ البته همین الآن که ایشان در سایه قرار دارند به دولت کمک می‌کنند.

 

ارسال نظر شما
مجموع نظرات : 0 در انتظار بررسی : 0 انتشار یافته : ۰
  • نظرات ارسال شده توسط شما، پس از تایید توسط مدیران سایت منتشر خواهد شد.
  • نظراتی که حاوی تهمت یا افترا باشد منتشر نخواهد شد.
  • نظراتی که به غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط با خبر باشد منتشر نخواهد شد.

پر بازدیدترین اخبار RSS جدیدترین اخبار مهرRSS اخرین اخبار خبرگزاری فارس