تاریخ انتشار : یکشنبه 20 شهریور 1401 - 0:59
کد خبر : 517

طی گفتگویی کوتاه با رییس اتاق اصناف؛

روایت کوتاه از ۱۲ سال خدمت به جامعه اصناف شهرستان ورامین

روایت کوتاه از ۱۲ سال خدمت به جامعه اصناف شهرستان ورامین
خبرمعتبر_ورامین_رییس اتاق اصناف شهرستان ورامین از کسبه قدیمی شهرستان است که سالها رئیس اتحادیه تالار های پذیرایی شهرستان ورامین بود که بارها هم عضو هیئت رئیسه اتاق اصناف شد که در ماه آینده مرسی مدیریت را ترک خواهد کرد.

به گزارش خبرمعتبر _ انتخابات هیئت رئیسه اتاق اصناف شهرستان ورامین آخر شهریور برگزار می شود و دوره خدمت ۱۲ ساله سید عباس میری رئیس اتاق اصناف شهرستان ورامین هم به اتمام می رسد.

میری از کسبه قدیمی شهرستان ورامین است که سال‌ها رئیس اتحادیه تالار های پذیرایی شهرستان ورامین بود که بارها هم عضو هیئت رئیسه اتاق اصناف شد که در طول این مدت در نهایت با اعتمادی که روسای اتحادیه های صنفی به وی داشتند سال‌ها ریاست اتاق اصناف شهرستان ورامین را برعهده گرفت.

میری در سال‌های حضور خود در اتاق اصناف و اتحادیه منشا خدمات بسیار زیاد بود و عملا نام او با اصناف شهرستان گره خورده است.

یکی از نقاط قوت میری ارتباط بسیار مطلوب با تشکل های مردمی و اصحاب رسانه می باشد که در طول مدیریت خود آن را حفظ و ادامه دار می بیند.

میری در ابتدای این گفتگو گفت : اسفند سال  ۹۸ وقتی اعلام شد کرونا وارد ایران شده از همان اول تمام بار و فشار روی اصناف بود و همچنان این موضوع در زمان های رنگ بندی حس می شود.

وی گفت: در وضعیت اقتصادی نه چندان خوب سال های اخیر مغازه داران باید در اوج فروش و کسب سود یا درآمد یعنی شب عید مغازه را تعطیل می کردند و در منزل می ماندند، حالا حساب و کتاب های مانده بماند و وجود جلسات هر روزه در اتاق اصناف پایدار بود که رایزنی با وزارت بهداشت و کسبه، کار را هر روز سخت تر می کرد.

میری در ادامه گفت: اتاق اصناف نمی توانست از شرایطی که بر سلامت مردم وجود دارد  به راحتی بگذرد و استرس تهدیداتی که وجود داشت برای سلامتی مردم ،تکلیفی کرد که با کسبه وارد مذاکره شدیم که در نشست های مختلف این قشر آنقدر بزرگوار بودند که ما شرمنده آنها شدیم چون دولت و مجلس به تعهدات خودشان در قبال حمایت از اصناف عمل نکردند.

وی با بیان یک خاطره در ادامه گفت: در ایام کرونا اطلاع دادند مغازه داران یکی از پاساژهای ورامین قصد تحصن دارند، زمانی که با تعدادی از مسئولین برای گفتگو با مغازه داران به طرف پاساژ رفتیم بعد از رسیدن به محل هیچ کس از مسئولین شهرستان حضور نداشتند و یکی یکی از مسیر برگشتند و فقط هیئت رئیسه با مغازه داران گفتگو کرد.

میری در ادامه خاطر نشان کرد: در دوران کرونا حتی در اوج کار و مسائل مربوط به کرونا هم به دستور رهبری در طرح مواسات شرکت کردیم و تعداد زیادی اقلام و اجناس را به خیریه ها و مواکب رساندیم که ارزش آن در دوسال بیش از ۵۰۰ میلیون تومان به صورت مستقیم و غیر مستقیم می توان محاسبه کرد.

 

 

همکاری اتاق اصناف با مسئولان شهرستان

 

وی اصل اول اتاق اصناف شهرستان ورامین را همکاری با دولت، مجلس، شهرداری و شورای شهر دانست و گفت: اتاق اصناف محل درگیری و سیاسی بازی نیستم و ا حامی ۱۲ هزار کسبه هستیم و حق نداریم با سیاست زدگی با دولت ها و نماینده مجلس رفتار کنیم که در این سال ها دست تک تک افرادی که گروه مشکلات اصناف را باز کردند بوسیدیم.

وی در ادامه گفت:در اتاق اصناف با دولت احمدی نژاد، روحانی و رئیسی کار کردم و با دو نماینده مجلس آقای نقوی حسینی و نوش آبادی همکاری کردیم و راه را ادامه دادیم و اجازه ندادیم سیاست وارد موضوعات صنفی شود اما ارتباطات و تعامل را در سطح عالی حفظ کردیم.

میری در ادامه تصریح کرد: اگر همکاری و اتحاد فی ما بین اتاق و  اداره صمت ورامین نبود بسیاری از موارد مانند توزیع اقلام طرح تنظیم بازار، نمایشگاه های فصلی، انتخابات اتحادیه ها و….. به مشکل می خورد و برخی کالاها به کمبود در سطح شهرستان مواجه می شد که خداروشکر با همت و همدلی همگانی در شهرستان شاهد این اتفاقات نبودیم که در ماه های اخیر دولت و ادارت با ما همکاری کردند که این موضوع در دولت رئیسی مشهود بوده است.

 

 

همکاری اتاق با شهرداری و شورای شهر

 

سید عباس میری رئیس اتاق اصناف شهرستان ورامین در ادامه در خصوص همکاری با مدیریت شهری گفت:خیلی ها از اختلاف اصناف و شورای شهر و شهرداری سود می برند و دود این اختلاف به چشم مغازه داران می رفت و چند باری با اعضای شورای شهر ورامین گفتگو کردیم و به یک فصل مشترک رسیدیم.

وی در ادامه گفت: برخی موضوعات اختلافات همیشگی ما بود که مثلاً در حوزه بازار روزها همواره بین اصناف و شهرداری این موضوع همیشگی بود و بازار روزها محل درآمد و کسب روزی هزاران نفر بود از آن طرف بسیاری از مردم با توجه به شرایط اقتصادی نیازمند خرید از بازار روز ها بودند که طی همکاری دوسویه اتاق اصناف و شهرداری با هم به توافق رسیدند و بر سر فصل‌های مشترک تاکید کردیم و این موضوع همیشگی رفع شد و در ۴ سال گذشته بازار آخر سال را ساماندهی کردیم که این هم از برکات همکاری با شهرداری و شورای شهر بود که با تفاهم به ثمر نشست.

میری موضوع عوارض شهرداری را یکی دیگر از دستاوردهای همکاری دانست و گفت : اتاق در نظر دارد یکی از موضوعات با شهرداری به توافق برسد که در بحث عوارض شهرداری از کسب و مغازه داران یک پروتکل مشترک ایجاد کنیم که هم به سود اصناف باشد و هم دیگر شهرداری با مغازه‌داران درگیر نمی شود که در دستور کار قرار گرفت.

 

 

همکاری اتاق اصناف با نیروی انتظامی

میری در ادامه به همکاری به نیروی انتظامی اشاره کرد و افزود بازوان نظارتی اتاق اصناف، نیروی انتظامی است که اگر همکاری بزرگواران نیروی انتظامی در شرق استان تهران، اداره اماکن و پلیس امنیت نبود باز هم به مشکلات بزرگی برخور می کردیم.

وی در ادامه گفت: این ارتباط و تعامل دوطرفه همیشگی بوده و گاهی اوقات اداره اماکن با رأفت اسلامی نظارت بر مغازه‌داران را انجام می‌داد و گاهی هم برای سلامت مردم و اعتماد مردم به اصناف قاطعانه با همکاری نیروی انتظامی با متخلفین برخورد صورت می‌گرفت که مجموعه اتاق اصناف شهرستان ورامین  نیروی انتظامی را  یار همیشگی و جدانشدنی اصناف شهرستان می داند.

 

 

یک گلایه/ ورود سیاسیون به اصناف ممنوع

 

میری در خصوص اتحادیه های شهرستان ورامین گفت: تمامی روسای اتحادیه ها همواره کمک اتاق اصناف بودند و در این ۱۲ سال به خاطر نداریم که اختلافی بین اتحادیه ها و اتاق اصناف وجود داشت باشد که البته ما به وظایف نظارتی خودمان متعهد بودیم و بازرسی ها ، حسابرسی ها از اتحادیه ها را انجام می دادیم و همچنان ادامه خواهیم داد.

وی در ادامه گفت:در این مسیر هم چند باری با تعدادی از روسای اتحادیه ها و کارمندان متخلف برخورد کردیم که متاسفانه برخی از روسای اتحادیه ها با رایزنی با جریانات سیاسی پای آنها را به اصناف باز کردند و در انتخابات اتحادیه ها و اتاق اصناف ایجاد تشنج کردند که بازهم جلوی این موضوع با درایت دیگر مسئولان گرفته شده است.

میری در ادامه اذعان کرد :باز شدن پای سیاستمداران و اصناف روند نامطلوبی است که بعداً گریبان همین افراد را هم خواهد گرفت که باید بدانیم فردی که برای ریاست هیئت اتاق اصناف و یا هیئت رئیسه با جریانات سیاسی رایزنی می‌کند هیچگاه نمی تواند حامی اصناف باشد چون قدرتش را از احزاب سیاسی جذب کرده خود را تا متعهد به مغازه داران و اتحادیه ها می داند.

وی با هشدار به همین افراد در آستانه انتخابات هیات رئیسه گفت: اجازه نمی دهیم از بیرون برای اتاق اصناف تصمیم‌گیری شود قطعاً روسای اتحادیه ها با رعایت قانون و منافع جمع تصمیم گیری خواهند کرد.

وی بیان داشت :زمانی اتاق اصناف فاقد ساختمان مجهز بود اما با کمک اتحادیه ها و کسبه ساختمان اتاق اصناف ساخته و تجهیز شد و امروز امور اداری اصناف منظم و بدون اشکال است.

میری در ادامه افزود: با توجه به تعداد زیاد کسبه تعداد مراجعه کنندگان شامل مردم و کسبه به اندازه چند اداره است که در این خصوص گلایه ای از روند کاری پرسنل اصناف وجود ندارد.

رئیس اتاق اصناف شهرستان ورامین گفت : برخی افراد در خصوص ساماندهی صنوف غیر مجاز طوری بیان می کنند که انگار در این سا لها اقدامی برای ساماندهی اصناف غیر مجاز نشده است و این در حالی است که‌ در سه سال گذشته ۲ هزار مغازه غیر مجاز یا پلمپ شدن یا مجوز دریافت کردند و یا در مراحل اداری دریافت پروانه کسب هستند.

 

خدمت به ملت سعادت ماست

 

رئیس اتاق اصناف شهرستان ورامین در بیان خدمات غیر صنفی به مردم و دولت گفت: مجموعه اتاق اصناف در تمامی بحران های پیش آمده برای  کشور از سیل و زلزله تا برپایی مراسمات ملی و مذهبی کم و کاستی نگذاشته است و زمانی که در گلستان، لرستان و خوزستان شاهد وقوع سیل بودیم کمک های اتاق اصناف به دست فرمانداری و مواکب رسید و در زلزله کرمانشاه نیز چندین کامیون مواد غذایی اهدایی اصناف شهرستان ورامین به مردم شریف رسانده شد که قطره ای از دریا به جهت حمایت از هم وطنان عزیزمان باشد.

رییس اتاق اصناف شهرستان ورامین در ادامه گفت:در اربعین حسینی طی چهار سال گذشته کمک های اتاق اصناف همواره به مواکب شهرستان توزیع شده است و در بحث های مختلف سیاسی مانند انتخابات های شورای شهر، ریاست جمهوری و مجلس اتاق اصناف بخشی از بودجه برگزاری انتخابات را پرداخت کرده و در برپایی مراسمات مذهبی یادواره شهدا این مجموعه همیشه پای ثابت همکاری بوده است.

میری از وجود برخی کم لطفی ها گفت و افزوذ: همواره با کارشناسی های غلط و سخنرانی ها در محافل مختلف زحمات اصناف را نادیده گرفتند ولی اصناف همواره آغوش خود را برای کمک به همان افراد باز کرده بوده است و موفقیت اتاق اصناف تنها به یک شخص متعلق ندارد و این نتیجه همکاری و همدلی مجموعه اتاق اصناف و برخی از روسای اتحادیه ها می باشد.

 

قدردان زحمات و حمایت های کسبه محترم هستم

سید عباس میری رئیس اتاق اصناف شهرستان ورامین در پایان گفت: ۱۲ سال در مدیریت اتاق اصناف با همکاری کسبه و مغازه داران بهترین دوران عمر بنده بوده است و با تمام تواضع و فروتنی در برابر تمامی مغازه داران شهرستان ورامین تعظیم می کنم و از کمبود ها و کاستی های ناخواسته موجود که موجب دلخوری این قشر شده است عذرخواهی و حلالیت می طلبم.

در پایان خود را خادم همیشگی مردم می دانم ، امیدوارم حضرت حق توفیقات روزافزون توأم با سعادت و سلامتی برای این قشر زحمتکش رقم بزند.

 

ارسال نظر شما
مجموع نظرات : 0 در انتظار بررسی : 0 انتشار یافته : ۰
  • نظرات ارسال شده توسط شما، پس از تایید توسط مدیران سایت منتشر خواهد شد.
  • نظراتی که حاوی تهمت یا افترا باشد منتشر نخواهد شد.
  • نظراتی که به غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط با خبر باشد منتشر نخواهد شد.

پر بازدیدترین اخبار RSS جدیدترین اخبار مهرRSS اخرین اخبار خبرگزاری فارس